Kars'ta şeker pancarı hasadı

Kars'a bağlı Akyaka ilçesinde üreticilerin önemli gelir kaynaklarından biri olan şeker pancarının tarlada kalmaması adına köylüler imece usulüyle yoğun hasat mesaisi gerçekleştiriyor.

TARIM 06.11.2023, 00:47 topcu
Kars'ta şeker pancarı hasadı

Gelirinin büyük kısmını şeker pancarı ile sağlayan ve verimli topraklara sahip olan ilçe sakinleri tarlalarda birlikte çalışıyor.

Her gün bir komşunun toprağında buluşan üreticiler, kar bastırmadan ürünün toplanması için dayanışma örneği ortaya koyuyor. Üreticiler, traktörün söktüğü pancarları bir bir elden geçirerek, ürün kaybının da önlenmesini sağlıyor.

Tarlalarda toplanan ürünler römorklara yerleştirilerek şeker alım kantarına naklediliyor.

Burada işlemleri yapılan pancarlar, akabinde Türkşeker Kars Şeker Fabrikası'na işlenmek için taşınıyor."Hasadı yarıladık"

Üreticilerden Enes Daştan, basın mensuplarına, geçtiğimiz ay hasada başladıklarını ifade etti. 

Verimli bir sezon geçirdiklerinin altını çizen Daştan, "Birkaç aile birlikte çalışarak şeker pancarı sökümünü gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık olarak 5-6 ay şeker pancarıyla uğraşıyoruz diyebilirim. Nisan-mayıs ayı gibi ekim yapıyoruz, senede 2-3 defa kendi ekipmanlarımızla sulama yapıyoruz. Hasadımızı yarıladık diyebilirim, dönüm başına 6-7 ton rekolte alıyoruz." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)