HRÜ uluslararası tarım kongresinin ev sahibi

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen I. Uluslararası Göbeklitepe Tarım Kongresi (IGAC 2019) başladı. Göbeklitepe tarım tarihinde önemli bir yere sahip olması, uluslararası kongre için seçilmesinde büyük önem arz ediyor.

TARIM 26.11.2019, 13:24
HRÜ uluslararası tarım kongresinin ev sahibi

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde gerçekleştirilen I. Uluslararası Göbeklitepe Tarım Kongresi, üniversitenin Osmanbey Yerleşkesi Hüseyin Apan konferans salonunda üç gün süreyle yürütülecek olan kongreye tüm dünyadan katılımlar oldu.

Niçin Göbeklitepe ismi seçildi?


Tarihin sıfır noktası olduğu düşünülen Göbeklitepe Şanlıurfa'da bulunuyor.

İnsanlık tarihinin en önemli yeri, dünyanın merkezi gibi atıfları başlığında toplayan ve dünyanın en kült yapılarının topluluğu olarak bilinen Göbeklitepe, tarım tarihinde önemli bir yere sahip. Bölgeyle ilgili bulgular, buğdayın ilk defa 12 bin yıl önce Göbeklitepe’de yetiştiğine işaret ediyor. Şanlıurfa il merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta olan Göbeklitepe, uluslararası tarım kongresine isim verdi. I. Uluslararası Göbeklitepe Tarım Kongresinin logosunda da ilgili buğdaylar yer alıyor.

25-27 Kasım arasında sürmekte olan I. Uluslararası Göbeklitepe Tarım Kongresi (IGAC 2019) Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından kongrenin açılış konuşmasını kongre düzenleme başkanı Prof. Dr. Turan Binici, "Tarım sektörü ekonomik kalkınmada önemli bir boyuttadır. Tarım, beslenme, gıda temininin sağlanması, sanayi sektörüne alt zemin oluşturmaktadır. Tarım dünyanın hemen her yerinde değer verilen önemli bir sektördür" sözleriyle başlattı.

Edinilen bilgiler uygulamaya geçmeli

Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, bilimsel toplantıların önemine, toplantılarda edinilen bilgilerin pratiğe geçmesinin esasen önem arz eden konu olduğunun üstüne durdu. Tersi durumda edinilen bilgilerin yararsız olacağını söyledi. Kaya, tarımla ilgili kuruluşların desteği ve iş birliğiyle tarımın çok daha iyi yerlere geleceğini söyledi.

"Bilim ve teknoloji ilerledikçe tarımda verim ve kalite artacaktır"

Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürü Burhan Çakmaklı, Şanlıurfa’nın pamuk, fıstık ürünleri gibi parametrelerin tarımda önemli bir konuma sahip olunduğunu söyledi.  Artan nüfusun tarım üretimindeki öneminin de aktarıldığı kongrede, gıda güvenliği, tarım ve tarıma dayalı sanayinin gıda ve tekstil sektörlerindeki gelişmeler de konuşuldu. Güneydoğu Anadolu Projesinin (GAP) Kalkınma İdaresi Müdür vekili Hasan Kılıç’ın verdiği demeçlerden sonra Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bekir Erol Ak açılış konuşmasını, "Doğada bulunan yiyecekler tohum aşamasından tüketilmesine kadar bütün her şey tarımın içerisindedir. Medenileşme arttıkça, bilim ve teknoloji ilerledikçe tarımda verim ve kalite artacaktır. 2019 yılının Cumhurbaşkanımız tarafından Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle birlikte kongreyi gerçekleştirme amacıyla toplanmış bulunmaktayız" ifadeleriyle yaptı.


I. Uluslararası Göbeklitepe Tarım Kongresi'nde katılımcılara sunulan sergi

Daha önce düzenlenen GAP Tarım Kongrelerinde bölgenin mevcut tarım potansiyeli, sulama, gübreleme, bitkisel üretim destekleri, bitki koruma ve hayvansal üretim gibi konular da işlendi. IGAC-2019 1. Uluslararası Göbeklitepe Tarım Kongresi’nde bölgedeki tarım arazilerinin etkin kullanımı, sürdürülebilir tarım için sürdürülen Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) projeleri gibi konular; tarımla ilgili yürürlüklerde önemli rollere sahip üniversiteler, araştırma enstitüleri, sivil toplum örgütleri, üreticiler ve diğer kurum ve kuruluşlar nezdinde görüşüldü.

GASTROTURDER dut sergisi ve ikramı sunacak

Kongrenin gelecek günlerinde de, Gastronomi Turizmi ve Mutfak Sanatları Derneği (GASTROTURDER) tarafından katılımcılara “dut” temasına ayrılan bir salonda, dut ile ilgili türevlenen yiyecek ve içecek ürünlerinin sergisi ve ikram servisi yapılacak.

Kongre yarın sona erecek

185 katılımcının olduğu kongrede 217 bildiri ve 10 adet poster sunumu gerçekleşiyor. Fransa, Tunus, Yunanistan, Irak, Afganistan ve Kırgızistan’tan önemli bilim insanlarının katıldı. Dün başlayan kongre yarın sona erecek.

Yorumlar (0)
15
parçalı bulutlu