Hollandalı çiftçilerden protesto!

Hollanda'nın başkenti Amsterdam ve Den Bosch kentinde toplanan yüzlerce çiftçi, hükûmetin tarım politikasını protesto etti.

TARIM 13.12.2019, 20:31 13.12.2019, 20:42
Hollandalı çiftçilerden protesto!

Başkent Amsterdam'ın Dam Meydanı'nda düzenlenen gösteride, ülkenin farklı kentlerinden yüzlerce çiftçi bir araya gelerek azot oksit emisyon sorunundan kendilerinin sorumlu tutulmasına tepki gösterdi. Belediye tarafından sadece 25 traktörün izin verildiği meydandaki gösteride konuşmalar yapıldı. Çiftçiler ayrıca yerli malın önemine dikkat çekmek için kurdukları tezgahlarda peynir, patates, sebze, meyve gibi kendi ürettikleri doğal gıdaları katılımcılara ve Amsterdam halkına ikram etti.

Protestoya katılan bir çiftçi, "Hükûmetin azot oksit emisyonlarının azaltılabilmesi için çiftliklerde izin verilen hayvan sayısının yüzde 50 oranında azaltma politikasına karşı 1 Ekim'den beri gösteri yapıyoruz. Bu süreçte bazı taleplerimiz oldu. Bunlar yerine getirilmediği sürece eylem yapmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Hollanda hükûmeti, ülkede azot oksit emisyonlarını azaltmayı amaçlıyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre de Den Bosch kentindeki gösteride 600 çiftçi 400 traktörle eyalet meclis binası önünde toplanarak protesto gösterileri düzenledi. Gösterinin ardından traktörleriyle Eindhoven Havalimanı'nı işgal etmeye giden bir grup çiftçi, polis tarafından havalimanı girişinde durduruldu. Çiftçilerin bu eyleminden dolayı Eindhoven kenti çevresindeki trafikte aksamalar yaşandı, bazı yolcular da havalimanında girişinde sıkıntılar yaşayıp uçuşlarını kaçırdı.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu