Hazmı kolaylaştırıyor, parazitleri temizliyor! Düzce kabağı tezgâhlarda!

Düzce'nin rutubetli topraklarında yetişen bal kabağının ilk hasadı yapıldı, tezgâhlar şenlendi. Bal kabağının ilginç aromasının topraktan geldiğini kaydeden çiftçi Şemsettin Gökmen, "İlk ürün olduğu için kilosunu 8 liradan satıyoruz, marketteki fiyatı ise 20 lira. Çocuklardaki parazitleri temizliyor, öte yandan hazmı kolaylaştırıcı etkisi var." dedi.

TARIM 30.08.2022, 13:44 31.08.2022, 08:56 Hakan Öksüz
Hazmı kolaylaştırıyor, parazitleri temizliyor! Düzce kabağı tezgâhlarda!

Düzce'de yetiştirilen ve egzotik aromasıyla tanınan bal kabağı, tezgâhlardaki yerini aldı. Kentin humuslu topraklarında filizlenen Düzce kabağı, her geçen yıl popülaritesini artırıyor. Trileçe, kabak tatlısı ve komposto gibi birçok ürüne lezzet veren bal kabağı, bu yıl 8 liradan satılacak.

"Yetiştiği toprak, kabağa aromasını veriyor" 

Yetiştiği toprak nedeniyle Düzce kabağının tadının çok farklı olduğunu kaydeden çiftçi Şemsettin Gökmen, "Kabağa aromasını veren, yetiştiği toprak. Türkiye'de sadece buradaki toprakta bu aromaya sahip bir bal kabağı yetişebiliyor. Sağlık için doktorlar tarafından öneriliyor. Bu bal kabağının çekirdeği, çocuklardaki parazitleri temizliyor. Hazmı kolaylaştırıcı etkisi var. Hasadı yaptık ve tezgâhlara koyduk. Bunları üniversitede deney yapan hocalar söylüyor. İlk hasat olduğu için ucuza satıyoruz. Markette kilosu 20 lira, bizim tezgâhlarımızda ise sadece 8 lira." ifadelerini kullandı.

Bal kabağının yetiştirilme sürecini anlattı!

Bal kabağını yetiştirmek için Düzce'nin rutubetli toprağından faydalandıklarını dile getiren Gökmen, "Bu bal kabağı, Düzce'deki topraktan dolayı çok farklı bir aromaya sahip. Sonbaharda sulama yaparız, ilkbaharda ise tohumu ekeriz. Gübreledikten sonra otları temizleriz. Daha sonra yine gübreleme yaparız. Ürünlere zarar verecek otları tamamen temizliyoruz. Şu an sezonun ilk ürününü tezgâha koyduk. Aslında kabağın tamamen olgunlaşması için 3 ayın daha geçmesi gerekiyor." dedi.

Yorumlar (0)
16
açık