Hamsi Rusya'ya kaçtı!

Hamsi, Rusya ve Gürcistan’a kaçtı, vatandaşlar buzhane balığı tüketiyor. Karadeniz hamsisi Kırıkkale’de 15 liradan satılıyor.

TARIM 02.01.2020, 09:35 02.01.2020, 12:01

Karadeniz’de Türk karasularını terk eden hamsi sürülerinin Rusya ve Gürcistan karasularına geçmesi nedeniyle dert yanan balıkçılar, vatandaşların buzhane balıklarını tükettiğini belirtti. Buzhane hamsisinin kilosu ise 15 liradan satılılıyor.

Kırıkkale’de 35 yıldır balık satan Tamer Çelik, Samsun’dan günlük olarak getirdiği Karadeniz hamsisini tezgâhında kilosunu 15 liradan satışa sunuyor. Bu yıl hamsinin Rusya ve Gürcistan karasularına gittiğini anlatan Tamer Çelik, Türkiye genelinde vatandaşların buzhane balıklarını tükettiğini söyledi.

"Hamsi Rusya ve Gürcistan'a gitti"

Hamsinin bu yıl erken bittiğini kaydeden Tamer Çelik, şöyle konuştu:

“Bu sene balıkta biraz sıkıntı var. Hamsi erken bitti. Rusya ve Gürcistan tarafına gitti. Şuan satılan balıklar Türkiye genelinde buzhane yiyorlar ama birinci kalite. En önemli olan birinci kalite. Kayıkta şoklanan balıklar var. Ayrıca şoklanan balıklar var. Bizim balıklarımız kayıkta şoklanan balıklar. Birinci kalite satıyoruz. Balık fiyatlarımız makul fiyatta hamsimiz 15 lira istavritimiz 20 lira. Günlük olarak fiyatlarımız değişiyor, her gün geldiği için. Biz balıkları Karadeniz Samsun’dan getiriyoruz. Her çeşit bulunduruyoruz. Mesela çupra, levrek, alabalık, somon. Bu ara çinekop ve barbun balığında sıkıntı var. Ufak balık pek çıkmıyor. Denizler dalgalı olduğundan dolayı.”

"Hamsi 15, levrek 50 liradan satılıyor"

Talebi karşılayamadıkları için ithal balık sattıklarını söyleyen Tamer Çelik sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Norveç somonlar var. Karadeniz somonları var. Sardalye var. İstavrit var. Hamsi 15 lira, levrek 35 lira, 50 lira değişiyor bazen fiyatlar. Günü birlik fiyat olduğu için belli olmuyor. Balık sektörü farklıdır. Öyle Pazar sektörü gibi değildir. Balık gerçekten farklı sektördür. Balık zahmet isteyen iştir.”

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu