Edirne'de 'süper meyve' hasadına başlandı

Edirne'de, antioksidan özelliği ve yüksek besin değerinden ötürü 'süper meyve' olarak da bilinen aronyanın hasadına başlandı.

TARIM 27.09.2023, 00:31 27.09.2023, 17:59 topcu
Edirne'de 'süper meyve' hasadına başlandı

Tıbbi aromatik bitkilerden aronyanın Edirne'deki ekim alanları genişliyor. Olgunlaşma sürecini bitiren meyveler tarım işçilerince toplanarak kasalara yerleştiriliyor.

Çiftçi Enver Kırımlı, basın mensuplarına, aronya hasadı heyecanı yaşadıklarını ifade etti. 

Aronyanın kent için yepyeni bir meyve olduğunu kaydeden Kırımlı, iki sene evvel dikimini gerçekleştirdikleri fidelerin meyve vermeye başladığını dile getirdi.

Bahse konu üründe kalitenin ve verimin çok yüksek olduğunu aktaran Kırımlı, "Ürünün ihracat değerinin çok yüksek olduğu belirlendi ve ihracat yapan bir şirket için ürünleri topluyoruz. Kalite ve rekoltenin yüksek olması bizleri çok sevindirdi." diye konuştu. "Değeri tam olarak anlaşılmadı"

Kırımlı, tıbbi aromatik bitkilerin yaygınlaşmasının tarımsal üretimdeki çeşitlilik bakımından çok önemli olduğunu kaydetti.

Aronyanın sağlık yönünden yararlı olduğunu vurgulayan Kırımlı, şöyle konuştu:

"51 dönüm büyüklüğündeki araziye 14 bin fide diktik. An itibarıyla fide başına ortalama 1,5 kilogram rekolte bekliyoruz. İlk üretim senesi için değerli bir miktar. İlerleyen senelerde verimin fide başına dört ile beş kilogramlara değin çıkacağını umut ediyoruz. Verimli olmasına ek olarak kalite de çok önemli. Burada kentin iklim yapısı ve toprağının etkili olduğu kanaatindeyim. 'Süper meyve'nin tıbbi aromatik değeri bir hayli yüksek, hatta bu değerin halihazırda tam olarak anlaşılamadığı kanaatindeyim."

Kırımlı, söz konusu ürünün 'süper meyve' olarak da adlandırıldığını anımsatarak, "Antioksidan değeri bir hayli yüksek ve içinde birçok yararlı madde var. İlerleyen dönemlerde tarım kuruluşları ve üniversitelerle müşterek faaliyetler yapıp fonksiyonel gıdalar üretmeyi ve toplum sağlığına katkıda bulunmayı istiyoruz." sözlerini sarf etti.

Yorumlar (0)