Coğrafi işarete sahip Yalova kivisi hasatta

Coğrafi işaret tesciline sahip Yalova kivisinin Geyikdere köyündeki hasadı başladı. Vali Hülya Kaya'nın da katıldığı hasat töreninde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, kivi hakkında bilgiler verdi.

TARIM 04.11.2023, 01:03 06.11.2023, 12:13 Hakan Öksüz
Coğrafi işarete sahip Yalova kivisi hasatta

Henüz dalından ayrılmadan satılan Yalova kivisi, Türkiye'nin her bölgesine yollanıyor. Coğrafi işaret tescilli bu özel kivi; rengi, depolama ömrünün uzunluğu ve tane ağırlığıyla benzerlerinden ayrılıyor. 

Suat Parıldar: "Türkiye'nin kivi üretiminin yüzde 30'u Yalova'dan"

Yalova Altınova'ya bağlı Geyikdere köyünde yapılan hasat töreni, büyük ilgi çekti. Sezer ile Oğuz Gezer'in bahçesinde düzenlenen programa katılanlar arasında Vali Hülya Kaya da vardı. Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, "24 ayar altın" yorumunda bulunduğu Yalova kivisi hakkında, "Ülkenin kivi üretiminin yüzde 30'u Yalova'dan karşılanıyor." dedi.

"Kilosu 20 liradan başlayan fiyatlarla satılacak"

Parıldar'ın aktardığı bilgilere göre 80 ila 90 gramı bulan tane ağırlığına sahip ürünler, pazarlamada önemli bir avantaj sağlıyor. 

2022'de ülke genelinde rekoltenin 100 bin ton olduğunu, bunun 28 bin tonunun tek başına Yalova'dan çıktığını aktaran Parıldar, "Bu sene hasat sona erince tam rakam ortaya çıkacak. Kilosu 20 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak." ifadelerini kullandı.

"Kokarca" böceğine dikkat çekti

"Kokarca" isimli bir böcek türünün zarar verdiği 300'e yakın ürünün arasında Yalova kivisinin de bulunduğunu sözlerine ekleyen Parıldar, "Karadeniz ve Marmara'da yaygınlaşan bu böcek türü, 2018'de Türkiye'ye girdi. Hem mekanik yöntemlerle hem de ilaçlamayla bu böcekle mücadele etmek lazım. Kivi hasadına başlarken bunu da unutmayalım." dedi.

Yorumlar (0)