Bursalı köylülerden teknolojik yenilik: ‘Drone’lu ilaçlama!

Traktörle yapılan ilaçlama yönteminin tarlalarındaki ürünlere zarar vermesinden şikâyetçi olan Bursalı köylüler, drone eşliğinde ilaçlamaya başladı.  

TARIM 15.05.2022, 11:01 Murathan Yıldırım
Bursalı köylülerden teknolojik yenilik: ‘Drone’lu ilaçlama!

Mustafakemalpaşa ilçesinde yer alan Tepecik Köyü’nde yaşayan yerel üreticiler dikkat çekici bir yeniliği hayata geçirdi. Tepecik Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, mısır tarlalarında traktörler kullanılarak yapılan ilaçlamanın ürünlere ciddi oranda zarar vermesi sebebiyle yeni bir yöntem buldu. İlaçlamaları drone aracılığıyla yapmaya karar veren köylüler, devletten 160 bin lira hibe alarak bu hedefini gerçekleştirdi. Yalnızca ilaçlamada kullanılan drone, 10 dönüm tarlanın tamamını yalnızca 10 dakikada ilaçlayabiliyor. 

Bu yıl 5 bin dönümlük alan, drone ile ilaçlanacak

Tepecik Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bünyesinde bulunan drone, köylüler tarafından kiralanıp kullanılabiliyor. Dönüm başına 20 liradan ilaçlama yapan köylüler, yeni yöntem sebebiyle birçok ürününün zarar görmesine de engel oluyor. İlaçlama yapan drone aracını kiralamak için günler öncesinden sıraya giren köylüler, bu sene toplamda 5 bin dönümlük alanı ilaçlamayı amaçlıyor. Drone eşliğinde ilaçlama sayesinde büyük kazanç elde ettiklerini dile getiren üreticiler, drone aracına harcanan maliyeti kısa bir süre içinde çıkartarak seneye drone sayısını 2’ye yükseltmek istediklerini dile getirdiler. 

“Bursa genelindeki köylerde bir ilki gerçekleştirdik”

Köydeki yeni ilaçlama yöntemi hakkında açıklamalarda bulunan Tepecik Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Nazmi Seymen, “Bursa genelindeki köylerde bir ilki gerçekleştirdik. Bu şehrimizin ilk ilaçlama yapan drone aracı. Teknoloji hızla gelişiyor ve köylüler olarak bizim bu hızı yakalamamız gerekiyor. Biz köyümüzde genellikle mısır ekiyoruz. Traktörle ilaçlama yapılıyordu ancak üreticilerimizin ciddi şikâyetleri vardı, ürünleri zarar görüyordu. Bu sebeple ilaçlamalarda aksaklıklar yaşıyorduk. Artık drone kullanarak ilaçlama yapıyoruz. Bu vesileyle çok daha fazla verim alacağız. Köylülerimiz de yeni aracımızdan son derece memnunlar. Çok yoğun bir taleple karşı karşıyayız. Herkes faydalanmak istiyor elbette” şeklinde konuştu. 

“Yalnızca kendi köyümüz özelinde değil, aynı zamanda ilçemizin tüm köylerine de bu konuda yardımcı olmayı amaçlıyoruz”

Drone aracının dönüm başına 20 lira ücretle kiralandığını belirten Kooperatif Başkanı Seymen, “Yalnızca kendi köyümüz özelinde değil, aynı zamanda ilçemizin tüm köylerine de bu konuda yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Drone kullanarak ilaçlama yapmak isteyen kardeşlerimizi liste haline getiriyoruz, sıraya göre aracımızı kiralıyoruz. Yalnızca mısırda değil aynı zamanda buğdaydan kavuna kadar pek üründe ilaçlama yaptığımız bir araç. İlerleyen süreçte elimizdeki bu aracın tanınırlığı daha da artacak ve ilginin de daha üst seviyelere çıkacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

“Aslında bir anlamda teknolojiyi yakaladık”

Drone ile ilaçlama yöntemine başladıktan sonra ürün zayiatının önüne geçtiklerini dile getiren bir üretici ise yaptığı açıklamada, “Hem köyümüz için hem de bölgemiz için çok hayırlı bir adım oldu. Eskiden ilaçlama çalışmalarımızı traktörlerle yapardık. Maalesef çok büyük ürün kayıpları yaşıyorduk. Bizim aklımıza böyle bir çözüm geldi ve hayata geçirdik. Aslında bir anlamda teknolojiyi yakaladık. Artık ürün zayiatı yaşamıyoruz. Herkesin ilgisi, talebi çok fazla. Kiralayarak dönüşümlü olarak kullanıyoruz. Hepimizin çok memnunuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi. 

Yorumlar (0)
15
açık