Bursalı çiftçilerin yaban mersini sevinci: Kilosu 100 TL’den satılıyor 

Bursalı üreticiler, Türkiye’de nadir olarak yetiştirilen yaban mersininin meyvelerini yemeye başladı. Kilosu 100 TL’den satılan yaban mersini, üreticilerin yüzünü güldürüyor. 

TARIM 26.06.2021, 14:41 27.06.2021, 09:31 Başak Çetin
Bursalı çiftçilerin yaban mersini sevinci: Kilosu 100 TL’den satılıyor 

Bursa Göynükbelen’de arazisi olan bir müteşebbis, hangi ürünleri ekebileceğini dair toprak analizi yaptırdı. Analiz sonucunda toprağının yaban mersini yetiştirmek için elverişli olduğunu öğrenen Özcan Burcan, 3 sene önce ektiği yaban mersinlerinin ilk meyvelerini geçtiğimiz günlerde aldı. Yüzde 100 doğal olarak yetiştirilen ürünün yetişme aşaması da oldukça kolay. 

Yaban mersinini ektikten sonra dibine çam ağacı kabuğu koymak ve toprağı sulamak yetiyor. Doğal ortamda yetişen meyveler, pek çok hastalığa şifa olurken tadıyla ve görüntüsüyle de meyve aşıklarını büyülüyor. İlk hasattan 500 kilo meyve bekliyor 

Özcan Burcan, ilk hasadın bu sene yapılacağı yaban mersininden 500 kilo civarında meyve almayı bekliyor. Ortalama 35 senelik ömrü olan yaban mersini fideleri, her sene daha fazla meyve veriyor. Toptanda kilosu 75 TL’den satılan meyvenin perakende kilosu ise 100 TL.  

Orman meyveleri arasındaki en lezzetli meyvelerden olan yaban mersini, özellikle göz sorunları yaşayan kişiler tarafından tüketiliyor.  Bursa Belediyesi yaban mersini desteği sağlıyor 

Bursa Büyükşehir Belediyesi, üzümsü meyveler konusunda şehri bir merkez haline dönüştürmek için üreticilere yaban mersini fidanı veriyor. Şu ana kadar 200 bine yakın fidan, üreticiyle buluştu. 

Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu