Bursa’da tarım faciası: Kovan arıları telef oldu

İlkbaharla birlikte arılar, bal toplamaya başladı. Ancak tam da çiçek açma döneminde üreticilerin ruhsatsız tarım ilacı kullanması, yüzlerce kovan arısını öldürdü. Arı üreticileri kara kara düşünürken kaçak zirai ilaç kullanımının durdurulması için yetkililere seslendiler.

TARIM 26.04.2022, 13:06 27.04.2022, 09:12 Başak Çetin
Bursa’da tarım faciası: Kovan arıları telef oldu

İlkbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte çiçekler açtı. Bal arıları, üretim için toplama yapmak amacıyla çiçeklere konmaya başladı. Ancak kovan sahipleri arılarının geri dönmesini beklerken hiç ummadıkları bir şeyle karşılaştı: Arılar geri dönmedi.Yüzlerce arıyı tarım ilacı öldürdü

Tam da çiçek açma döneminde ağaçlara sıkılan tarım ilaçları, yüzlerce kovan arısının telef olmasına sebep oldu. Kestel’in Gözede köyünde 20 senedir arı kovanlarına gözü gibi bakan Fuat Gürcüoğlu’nun tüm arıları 2 gün içinde öldü. Gürcüoğlu ve beraberindeki diğer arıcılar, telef olmuş arıları elleriyle topladı. Üreticiler, arı ölümlerinin sebebinin kaçak olarak kullanılan tarım ilaçları olduğunu ifade edip yetkililerin bu konuyla ilgili önlem almalarını talep etti.Yorumlar (0)
15
açık