Bakan Pakdemirli: Gıda fiyatlarında gerileme olacak!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, gıda fiyatlarında gerileme olacağını belirterek, "Bu dönemde önce can sonra canan. Önce iç pazarın talepleri uygun fiyatla karşılanacak sonra ihracat. Üretim yüzde 100 devam ediyor. Bu dönemde yeni bir gıda enflasyonunun anlamı yok." ifadelerini kullandı.

TARIM 04.04.2020, 12:36
Bakan Pakdemirli: Gıda fiyatlarında gerileme olacak!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, katıldığı bir canlı yayında, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

Bakan Pakdemirli, gıda fiyatlarında gerileme olacağını belirterek, "Türkiye'nin gıda problemi kısa, orta ve uzun vadede olmayacak." dedi. 

Gıda üretim ve fiyatlarının sürekli takip edildiğini kaydeden Pakdemirli, "Ürün takiplerini yapıyoruz. Örneğin limonda bunu yaptık İhracatı izne bağladık. Bizim kararımızdan sonra yurtiçinde fiyatlar düştü, Rusya'da halden bana görüntü gönderdiler limon 4 dolara çıkmış." açıklamasını yaptı. 

"Yeni bir gıda enflasyonunun anlamı yok"

Pakdemirli, "Bu dönemde önce can sonra canan. Önce iç pazarın talepleri uygun fiyatla karşılanacak sonra ihracat. Üretim yüzde 100 devam ediyor. Bu dönemde yeni bir gıda enflasyonunun anlamı yok." şeklinde konuştu. 

"Tarım ve gıda ölmeyecek iki sektördür"

Bu dönemde işsiz kalanları üretime davet eden Pakdemirli, "Dün imzalar atıldı. Hazine arazilerinin bir kısmını bedelsiz olarak Tarım Bakanlığına aldık. Tarım ve gıda ölmeyecek iki sektördür.  Hazine arazilerinde hububat alanında değerlendirebilir." dedi. 

Pakdemirli'nin açıklamalarından diğer önemli satır başları şöyle:

"Makarna üreticilerimiz üretimde sıkıntı yaşamıyor, ihracata dahi devam ediyoruz."

"Çipura ve levrek, 3-4-5 Nisan'da kampanyaya katılan tüm marketlerde ve seçkin balıkçılarda uygun fiyata satılacak."

"Pazar ve açık yerlerde ekmek satışı yasaklandı"

"Pazar ve açık yerlerde ekmek satışı yasaklandı. Aksi durumlarda Gıda WhatsApp ihbar hattı devrede. Vatandaşlar aklına takılanları sorabilirler ve ihbarda bulunabilir. Numarası 0501 174 0 174."

"Üreticiyi asla mağdur etmeyeceğiz. Ürünü tarlada bırakmayacağız gerekirse hepsini biz alırız. Borçlarla ilgili bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. İmkanlar çerçevesinde üreticilerimiz için her şeyi yaparız."

"Aşı çalışmalarına başladık"

"Başta Pendik Enstitüsü olmak üzere çalışıyoruz. Kuş gribi hastalıklarını yenmiş bir ülkeyiz bunu da bu teşkilat ile yaptık. Hem aşı hem serum üzerinde yapılacak olan çalışmalarda bizim teşkilatımız son derece iddialı. Çalışmalara başladık, arkadaşlarımız çalışıyorlar. Eminim ki yakın zamanda önemli gelişmeler kaydedeceğiz."

"Elektrikli traktörler için üretim hatları kuruluyor"

"Elektrikli traktör çok yakın zamanda üretim hattından çıkacak. Üretim hatları kuruluyor. Üreticimiz var. TİGEM olarak da 35 tane sipariş verdik, bunları alıp kullanacağız."

Yorumlar (0)
22
açık