Bafra Ovası'nda pırasa hasadına başlandı

Ülkemizin en önemli ovalarından biri olan Samsun'daki Bafra Ovası'nda pırasa hasadı başladı.

TARIM 19.11.2023, 22:56 20.11.2023, 17:47 topcu
Bafra Ovası'nda pırasa hasadına başlandı

Kızılırmak Nehri tarafından beslenen alüvyonlarla zengin ovada bu sene 5 bin dekar büyüklüğündeki alana pırasa fidesi dikimi gerçekleştirildi.25 bin ton rekolte bekleniyor

Bafra Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Aşçı, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ovada ağustosta pırasa dikimi gerçekleştirdiklerini, kasımda başlayan hasadın nisan ve mayıs aylarına değin süreceğini kaydetti.

Adem Aşçı, "Her bir dönüm başına pırasada yaklaşık olarak 5 ton verim elde ediliyor. Ovada 2023 kışlık sebze üretiminde pırasada yaklaşık olarak 25 bin ton rekolte öngörümüz var. Pırasa kilogram olarak 7 ila 8 TL arasında komisyoncuya veriliyor. Pırasa biraz da zahmetli bir iş, işçiliği çok fazla, fiyatlar iyi değil fakat çok daha iyi olacağını umuyoruz." diye konuştu.

Ovadan çıkan çıkan pırasanın ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerine gittiğine dikkat çeken Aşçı, üreticilere bol bereketli bir sene temenni etti. 

Adaköy Mahallesi'nde pırasa hasadına başlayan üreticilerden Hayati Yılmaz, ovada yetişen pırasanın çok lezzetli olduğunu ve yoğun talep gördüğünü ifade etti.

Yorumlar (0)