Arpa ve buğday hasadına 'sağanak' engeli

Trakya'da son zamanlarda etkili olan şiddetli sağanak sebebiyle bazı bölgelerde buğday ve arpa hasadı gerçekleştirilemiyor.

TARIM 21.06.2023, 20:50 22.06.2023, 18:00 Koray
Arpa ve buğday hasadına 'sağanak' engeli

Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, basın mensuplarına, Edirne genelinde sağanağın devam ettiğini, 11 köyde ise dolunun etkisini gösterdiğini dile getirdi.

Zarar gören tarlalarda hasar tespit faaliyetleri gerçekleştirildiğini kaydeden Arabacı, "Bütün üreticilerimize geçmiş olsun. Dolu sebebiyle mısır, kanola, ayçiçeği, arpa ve buğday ekili arazilerde hasar meydana geldi. Hasar oranları dolunun şiddetine göre değişiklik gösteriyor." diye konuştu.

Arabacı, buğday ve arpa hasadına bazı bölgelerde ara verildiğini kaydetti.

Yoğun miktarda yağış alan yerlerde tarlalara girilemediğini söyleyen Arabacı, "An itibarıyla büyük bir problem yok. Tarlaların kuruması ve yağışların kesilmesiyle birlikte üreticilerimiz tarlalara girerek ürünlerini hasat etmeye devam edecek. Hasada uygun bir ortamın oluşması için bekleniyor. Bütün çiftçilerimize bereketli ve bol bir hasat dönemi temenni ediyorum." dedi."Bazı tarlalara girilemiyor"

Tekirdağ Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı ise yağış sebebiyle arpa hasadına ara verildiğini dile getirdi.

Saygı, yağış sebebiyle bazı bölgelerde dane kayıplarının görülebileceğine işaret etti.

Hasat için çiftçilerin tarlaların kurumasını beklediğini aktaran Saygı, "Bazı tarlalara yağıştan ötürü girilemiyor. Birkaç gün içinde de o tarlalarda hasat yeniden başlayacaktır. Bu gibi sağanak yağışlar, buğdayda renk değişimine yol açar. Bunun dışında bitkinin yatmasıyla birlikte hasat vakti uzar. Bu da yüksek miktarda dane kayıplarına yol açar." şeklinde konuştu.

Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Ekrem Şaylan da şu ana değin yağışların ekine zarar vermediği fakat sürmesi durumunda dane kayıplarına yol açabileceği görüşünü aktardı.

Yorumlar (0)