Adını yeni duydukları bitkiden yılda 5 kez para kazanıyorlar

Bursa'ya bağlı Karacabey ilçesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile bir şirketin öncülüğünde ekinezya bahçesi oluşturan çiftçi kadınlar, üründen bal da elde etmeye başladı.

TARIM 19.09.2021, 21:42 20.09.2021, 14:40 Koray
Adını yeni duydukları bitkiden yılda 5 kez para kazanıyorlar

Bursa'ya bağlı Karacabey ilçesinde çiftçilikle uğraşan kadınlar, daha evvel ismini bile duymadıkları ekinezya bitkisini toprakla buluşturdukları beş dönüm araziden kazanç elde ediyor.

İlçe kırsalındaki Dağkadı Mahallesi'nde ikamet eden çiftçi kadınlar, yaklaşık iki sene evvel özel bir firma ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü öncülüğünde aromatik ve tıbbi bitki sınıfında yer alan 'kirpi otu' olarak da tanınan ekinezya ile tanıştı.

Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çatısı altında birleşen 32 kadın, şirket tarafından verilen 200 bin TL'lik destekle beş dönüm araziye ekinezya dikti.

Bölgeye tam uyum sağladığı gözlenen ve bu yıl içerisinde dört defa hasat yapılan bahçede beşinci hasada hazırlanan kadınlar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nün öncülüğüyle alınan sekiz arı kovanı sayesinde de ekinezya balı üretmeyi başardı.

Ekinezya balını ve bitkisini ülkemizin dört bir yanındaki müşterilerine gönderen kadınlar, aile bütçelerine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyor.

"200'den fazla ürünün hammaddesi"

İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, basın mensuplarına, deterjan şirketinin katkılarıyla Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün sağladığı 20 bin ekinezya fidesinin Karacabey'deki araziye kadınlar tarafından dikildiğini dile getirdi.

Bu bitkinin çok fazla masraf istemediğini, yalnızca ilk sene emek istediğini anlatan Aygül, şöyle konuştu:

"Ekinezyanın yalnızca bitki olarak değil, diğer üretim şekillerine de girmesini sağladık. Ekinezya kozmetik sektöründe sıklıkla kullanılıyor ve çay olarak tüketilebiliyor. 200'ü aşkın ürünün hammaddesi olarak işleniyor. Onun için biz bu bitkiye önem veriyoruz. İlerleyen senelerde bunun daha da yaygınlaştırılması için çalışma yapmayı düşünüyoruz. Allah'ın izniyle Bursa'nın üretim desenine yeni bir ürün kazandırmış olduk."

"Dört hasattan 25 bin TL kazandılar"

Aygül, kadınların bu sene dört hasattan 25 bin TL kazandığını kaydetti.

Bitkinin Dağkadı Mahallesi'ndeki uyumunu gördüklerine işaret eden Aygül, "Çok seçici bir bitki değil fakat bu bölgeye çok iyi uyum sağladı. Kentin her yanında yaygınlaştırma olanağı var. Yaş olarak, hasat ederek veyahut demetlenerek satılıyor. Şirketlerin talebine göre satışı yapılıyor." diye konuştu.

Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu