6 ay süren kara kış, Muş Ovası’nı suyla doldurdu

Türkiye’nin en büyük 3’üncü ekilebilir alanı olan Muş Ovası’nda karların erimesiyle birlikte göletler yüzde 100 doluluk oranına ulaştı. Besiciler ve çiftçileri sevindiren olay karşısında emektar üreticiler, “Bu sene çok bereketli geçecek.” açıklamalarında bulundu.

TARIM 16.04.2022, 14:58 17.04.2022, 14:16 Başak Çetin
6 ay süren kara kış, Muş Ovası’nı suyla doldurdu

Muş’ta ekim ayının sonlarında yağmaya başlayan kar 6 ayın ardından sonunda eridi. Adeta kara kışın yaşandığı şehirde tüm karların erimesiyle birlikte Muş Ovası’nı besleyen göletlerdeki doluluk oranı yüzde 100’e ulaştı. 3 milyon 570 bin dekarlık arazisi ile Türkiye’nin ekilebilir en büyük 3’üncü alanı olan Muş Ovası, 2021 senesinde kuraklıkla mücadele etmiş ve hem üreticiler hem de besiciler büyük zorluklar çekmişlerdi. Ancak bu sene karların erimesiyle birlikte besiciler de çiftçiler de bayramı erken getirdi.Bölge halkının yüzü göletlerden yana güldü

30 kilometre genişliğinde ve 80 kilometre uzunluğunda olan Muş Ovası’ndaki Tabanlı, Arpayazı ve Korkut göletleri 2022 senesinde hayvanlara ve ekinlere can suyu olmaya hazır. Bu senenin oldukça bereketli geçeceğini dile getiren İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeyhmus Yentür, şunları ifade ediyor: “Geçtiğimiz sene kuraklıktan kaynaklanan sebeplerden ötürü bazı çiftçilerimiz ekim yapamadı. Göletlerdeki su oranı çok azdı. Ancak şu anda göletlerdeki doluluk oranı yüzde 100’ü bulmuş durumda. Bu sene hem kar yağışının hem de sağanak yağışın çok olması, göletleri doldurdu. Çiftçimizin yüzü artık gülüyor. Özellikle son günlerdeki yağış çok iyi geldi. Bu suyun hem Muş hem de çevredeki üreticilere iyi geleceğini düşünüyoruz.”“Bu sene mahsul oranı çok fazla olacak”

Bölgede faaliyetlerini sürdüren Maşallah Argün isimli bir çiftçi ise şunları dile getiriyor: “2021 senesinde kuraklık ciddi boyutlara ulaşmıştı. Ben baba mesleğimi devam ettiriyorum. Ancak uzun zamandır geçen seneki kadar kurak bir dönem geçirmemiştik. Çok büyük sıkıntılar çektik. Hem bitkiler, ekinler hem de ağaçlar kurudu. Fakat bu sene hiç de öyle değil. Göletlerimiz tamamen doldu. Burası, onlarca köyün can merkezi konumunda. Bu sene hem bizim hem de Türk halkının yüzü gülecek. Bu seneki mahsuller çok daha fazla ve kaliteli olacak. Bu sene inşallah herkes arazisini ekebilecek. Bu alanda ekim yapan yaklaşık 700 kişi var. Artık yonca, silajlık mısır ve pancar ekimlerine başlayacağız. Ülke tarımına büyük oranda katkımız olacak.”

Yorumlar (0)
17
kapalı