Türkiye'nin gururu, devletin ayıbı!

28 madalyalı, şampiyon, üniversiteli ama yumurta satıyor!

SPOR 09.10.2019, 11:17
Türkiye'nin gururu, devletin ayıbı!

Fenerbahçe dahil 3 büyük atletizm kulübünde forma giyen, 28 madalyası bulunan şampiyon Nihat Tokmak, üniversiteyi de bitirdi ama yumurta satarak ailesine destek oluyor.

Fenerbahçe de dâhil Türkiye’nin üç büyük atletizm kulübünde forma giyen ve 28 madalyası bulunan üniversite mezunu 22 yaşındaki şampiyon sporcu Nihat Tokmak, maddi sıkıntılardan dolayı aktif sporculuk kariyerini sonlandırdı ve ailesine bakmak için pazarlarda yumurta satmaya başladı.

Fırsat buldukça antrenman da yapan ve yumurta satarak üniversiteyi de bitiren genç sporcu, 2020 Survivor’a katılıp yarışmak ve para kazanmak istiyor.

Elazığlı genç atlet Nihat Tokmak 12 yıl boyunca sürdürdüğü aktif sporculuk kariyerini sonlandırıp pazarda yumurta satmaya başladı. Türkiye’nin önemli kulüplerinden Fenerbahçe, Ankara ve Mardin Büyükşehir Belediyespor takımlarında forma giyen şampiyon Nihat Tokmak, önemli başarılar yakalamasına rağmen sporculuk kariyerine nokta koydu ve Elazığ pazarlarında yumurta satmaya başladı.

Genç yaşına rağmen sporculuk kariyerinde çok sayıda Türkiye şampiyonluğu elde ederek 28 madalyanın sahibi olan Nihat Tokmak, aktif sporu bırakmasına rağmen fırsat buldukça antrenman da yapıyor. Yumurta satarak üniversite eğitimini tamamlayan, şimdi de ailesine destek olan Nihat Tokmak, Survivor yarışmasına katılıp yarım bıraktığı atletizme kaldığı yerden devam etmenin hayaliyle yaşıyor.

Nihat Tokmak, Fırat Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nden kendi imkânlarıyla mezun olduğunu belirterek, “12 yıl boyunca atletizm sporuyla uğraştım. Ailemin bazı maddi sıkıntılarından dolayı spora ara vermek zorunda kaldım. Şu anda pazarda yumurta satarak ailemi geçindiriyorum. Pazarda çalışarak hem okul hayatımı sürdürdüm hem de aileme destek çıktım. Atletizmde üç büyük kulüpte yer aldım. Fenerbahçe, Ankara Büyükşehir Belediyespor ve Mardin Büyükşehir Belediye’de atletizmle uğraştım. Aynı zamanda Muş kulübünde de aktif sporculuk yaptım. Birçok Türkiye şampiyonlukları elde ettim. Hem bireysel hem de takım oyunlarında atletizmde başarılar aldım. Ailemin bazı maddi sıkıntılarından dolayı atletizme ara vermek zorunda kaldım” ifadelerini kullanıyor.

"Spordan kopamıyorum"

Genç şampiyon sporcu Nihat Tokmak, pazarcılığın zor ve yorucu olduğunu belirterek, “12 yıl boyunca aktif sporculukla uğraştım ve çok güzel hayallerim vardı. Bu hayallerimi gerçekleştiremediğim için çok üzgünüm. Sürekli gözüm arkadaydı yani atletizmden kopamıyordum. Arada bir akşamları koşuyorum. Survivor’a katılmak istiyorum. Orada tekrardan kendimi tanıtmak istiyorum. Güzel şeyler yapmak istiyorum ve Survivor tam aradığım yer. Çünkü Survivor’daki tüm şeyler atletizmle alakalı. Ben de orada başarılı olacağıma inanıyorum. 2020 Survivor’da yer almak istiyorum.” diyor.

Arkadaşları ne diyor?

Nihat Tokmak’ın pazardan esnaf arkadaşları da Nihat’ın yarışmaya katılması hâlinde başarılı olacağına inanıyor.

Elazığ semt pazarlarında büyük bir aile olduklarını söyleyen 21 yaşındaki Ahmet Ağırman, “Özellikle Nihat kardeşimizle her zaman birlikteyiz. İnşallah Survivor’a seçilir. Seçilirse başarılı olacağına inanıyorum. Maddi sıkıntılarından dolayı burada çalışmak zorunda kendisi. Başarıları var, Türkiye şampiyonlukları var. İnşallah seçilir ve kazanacağına da inanıyorum” şeklinde konuştu.

15 senedir pazarcılıkla uğraştığını söyleyen Aykut Özbey da, “Nihat ekmeğini çıkarıyor burada. Atletizmde önemli dereceleri var. Kendisi efendiliğiyle, saygısıyla bilinen bir insandır. 5-6 yıldır tanıyorum. Dileriz hedeflerine varır ve Survivor’a gider. Acun Ilıcalı’ya da buradan sesleniyoruz koyu bir Fenerbahçeli olarak. Kendisinin Survivor’a katılmasına inşallah onay verir” dedi.

Pazarda çorap satan esnaflardan Yahya Ökmen ise, “Mükemmel bir aile ortamımız var burada. Ben de burada esnafım. Nihat’ın sporda başarılı olduğuna inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
10
açık