Trabzonspor'da Ünal Karaman ayrılığının tüm merak edilenleri!

Trabzonspor'da teknik direktör Ünal Karaman’la yolların ayrılması sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Ünal Karaman'ın bir anda görevden alınmasının ardında sportif nedenlerin olmadığı iddia edildi.

SPOR 02.01.2020, 09:19 12.01.2020, 16:32
Trabzonspor'da Ünal Karaman ayrılığının tüm merak edilenleri!

Bordo-mavili ekip tarafından Süper Lig'in 17. haftasında oynanan İstikbal Mobilya Kayserispor maçından sonra Ünal Karaman'la bizzat görüşme gerçekleştirilip, karşılıklı anlaşma sonucu yolların ayrıldığını dile getirilmişti.

Trabzonspor'un Konyaspor'u 1-0 yendiği maçtan sonra Başkan Ahmet Ağaoğlu, bir açıklamada bulunmuş ve "Haftalardır öne geçtikten sonra baskı yeme alışkanlığından bir türlü kurtulamadık. Konyaspor eline geçen fırsatları kullansaydı yine ortaya farklı bir sonuç çıkabilirdi. Trabzonspor'un oynayacağı futbol kesinlikle bu değil. Bu futbol bize yakışmıyor" şeklinde konuşmuştu.

Ağaoğlu'nun kendisine yönelttiği eleştiriye 6-2'lik Kayserispor galibiyetinin ardından yanıt veren Karaman, Ağaoğlu'nun sözlerini üzerine alındığını vurgulayarak, "Ben burada göreve başlarken hiç kimse bana ‘mutlaka şampiyon olmalıyız’ diye bir kelime kullanmadı. Her biri sıkıntılı bu ortam içerisinde ‘hocam nasıl kurtarırız, sen de bu camianın çocuğusun, gel bizimle beraber elini değil kafanı, gövdeni koy’ dedikleri bir ortamda geldik biz. Eğer biz başarı yaşadık da bir noktaya çıkarmışsak, eğer kendi başarımızın altında bizi ezmeye çalışıyorlarsa o ezmeye çalışanların boğazına takılırım” sözlerini sarf etmişti.

Bu yol ayrımının fitili zorlu geçen Konyaspor maçının ardından alınan 3 puan, kötü oyun bahane edilerek körüklenmişti.

Farklı galibiyetle sona eren Kayserispor karşılaşmasından sonra girişimlere artık bir son verilmek istendi.

Trabzonspor yönetiminin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a yakın kişilerden birisi olduğu iddia edilirken, Asbaşkan Mehmet Yiğit Alp ile Berat Albayrak'ın yakın ilişki içinde olduğu haberleri yerel medyada da yer almıştı.

Ünal Karaman konusuna gelecek olursak

Karaman'ın ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çok yakın olduğu, hatta ve hatta ailecek görüşecek kadar aralarının iyi olduğu ileri sürüldü.

Albayrak ve Soylu geriliminden “galip” çıkan tarafın “Albayrak” olduğu sosyal medya üzerinde gündem oldu.

Tüm bu iddiaların ardından Ali Sürmen, Yönetim kurulu ile Ünal Karaman’ın beraber verdiği bu karardan sonra, basında ve özellikle sosyal medyada gerçek dışı beyanların yer aldığını, bu sebepten açıklama yapma gereği duyduklarını söyleyen Sürmen, şu ifadelere yer verdi:

"Öncelikle belirtmek isteriz ki Trabzonspor Kulübü başkanlık makamı, camianın saygı, sevgi ve hiyerarşisinin sorumlu en üst mercii olup, kulüp içerindeki görevi, konumu ne olursa olsun, gerek hizmette, gerekse söylemde bu hiyerarşiye uyma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu hiyerarşide yaşanan çok temel bir aksaklık nedeniyle oluşan bugünkü tablonun, Trabzonspor camiası ve büyük Trabzonspor ailesi tarafından çok iyi anlaşılacağını umut ediyoruz. Ancak ne yazık ki yaşanan bu olayların ardından, şampiyonluk yarışında bulunduğumuz kulüplerle organik bağı görülen, onların armalarını kullanan çeşitli, ’troll’ olarak tabir edilen, sosyal medya tetikçilerinin camiamızın içinde huzursuzluğa yol açtığı görülmüştür."

"Yaşanması asla mümkün olmayacak"

"Kulübümüzün iç meselesinin, başka kulüplerin lehine sonuçlar doğuracak ortamlara sürüklenmemesi için tüm camiamızı aklı selime ve Trabzonspor’umuzun yanında olmaya çağırıyorum." diyen Sürmen, "Sayın Ünal Karaman’ın ayrılışında siyasi hedefler tespit etmek, sırf bu nedenle Trabzonsporluluğu tartışma götürmeyen, her şart ve ortamda Trabzonspor’umuzun yılmaz neferi olan Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak’ın ismi kullanılarak iftira, hakaret, yalan, dedikodu ve hayal ürünü kurgular üretmek, üzücü olduğu kadar bizzat görüşmesinde bulunduğum ayrılış gerekçeleri ile de bağdaşmamaktadır." şeklinde görüşlerini aktardı.

"Yaşanması asla mümkün olmayacak, kavga, hakaret gibi hayal ürünü kurguların, kulübü güçsüzleştirmeyi, camiayı parçalamayı hedeflediğini dile getiren Sürmen, "Herkes şunu iyi bilmelidir ki Trabzonspor Kulübünün başkan ve yönetimi genel kurulda delegeler tarafından seçilerek, teknik direktör ile profesyoneller ise atanarak göreve gelmektedir. Bu minvalden hareketle, herkesin yerini ve konumunu bu hiyerarşiye göre konumlandırmak mecburiyetindeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Sürmen, açıklamasını şu sözlerle bitirdi:

 "Bazen sonuçları beğenmediğiniz gibi kararları da beğenmeyebilirsiniz. Ama sizin Trabzonsporlu olarak göreviniz, geleceğin başarısına katkı sağlamaktır. Bu nedenle Sayın Başkanımız Ahmet Ağaoğlu ve yönetim kurulu öncülüğündeki Trabzonspor ailesinin aldığı her karara saygı duymamız gerektiğini, bundan sonraki süreçte kulübümüze, yönetim kurulumuza, futbolcularımıza ve teknik kadromuza destek olmamız gerektiğini bilmeliyiz. Çok yakın bir zamanda diğer kurul başkan ve yönetimleri ile bir araya gelerek, sürece dair görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşacağımızı belirtir, saygılar sunarım."
 

Yorumlar (0)
27
açık