Sporda 'engel' yok!

Türkiye'de bedensel, görme, işitme ve özel sporcular spor federasyonları, engelli bireylerin spora katılımına büyük destek sağlıyor.

SPOR 02.12.2019, 17:22
Sporda 'engel' yok!

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu ve Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu farklı branşlarda bireyleri sporla tanışmasını sağlıyor. Engellileri sporun içinde yer veren federasyonlar, yetenekli ve başarılı olanları performans sporcusu yapıp uluslararası organizasyonlara katılımında yardımcı olarak,  madalya mücadelesi veriyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nde yer alan verilerde Türkiye'de 4 ayrı federasyon bünyesinde toplam 43 bin 858 lisanslı engelli sporcu yer alıyor.

türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ile ilgili görsel sonucu

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun 22 branşta 1179'u kadın ve 6 bin 37'si erkek, 7 bin 216 engelli lisanslı sporcusu bulunuyor.

Özel sporcularda ise 15 farklı branşta 5 bin 268'i kadın, 14 bin 902'si erkek, 20 bin 170 lisanslı sporcu mücadele ediyor.

İşitme engelliler 24 branşta, 2 bin 3'ü kadın ve 8 bin 825'i erkek, 10 bin 828 lisanslı sporcuyla şampiyonlukta yoğun çaba sarf ediyor.

görme engelliler spor ile ilgili görsel sonucu

Görme engellilerde de 8 branşta 1332'si kadın ve 4 bin 312'si erkek olmak üzere 5 bin 644 lisanslı sporcu yer alıyor. 

Engelliler her branşta mücedele ediyor

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, açıklamasında federasyon olarak son 5 yılda aktif branş sayısını yükselterek 22'ye ulaştıklarını dile getirdi.

Bisiklet, triatlon ve tekvandonun son eklenen branşlar olduğunu belirten Uztürk, şu ifadelere yer verdi:

bisiklet engelliler ile ilgili görsel sonucu

"Engelliler sporla rehabilite olurken, aralarından performans sporcularını belirleyip uluslararası organizasyonlara götürüyoruz. Sosyal sorumluluk ve performansa yönelik faaliyet yürütüyoruz. Son yıllarda ilklere imza attığımız önemli başarılar elde ettik. 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda başarımızı zirveye taşımak istiyoruz. Her sporcunun hayali olimpiyatlara gitmek. Engelli sporcuların hayali de paralimpik oyunlarına katılabilmek. 2020 Tokyo'ya 45-50 sporcumuzun kota alacağına inanıyorum. Hedefimiz daha çok engelli bireye ulaşarak onlara spor yaptırmak."

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde engelli hak ve sorunlarının gündeme getirildiğini söyledi.

Engelliler sporunda 2000'den itibaren önemli gelişim ve başarı elde edildiğinin altını çizen Sayyıdan, "Federasyon olarak engellileri spora aktif olarak katarak, toplumun içinde var olmalarını sağlıyoruz. Sporcularımız önemli başarılar elde etti. Başarı grafiğini daha yukarı taşımak istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

işitme engelliler spor ile ilgili görsel sonucu

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Yakup Ümit Kihtir ise işitme engelli birisi olarak yöneticilik yaptığını anımsattı.

Kihtir, "Dünya Engelliler günü dolayısıyla ben ve benim gibi engelli bireylerin dünyada ve ülkemizde yaşamlarının zor olduğunu, bu zorlukların sosyal yaşamda sporla aşılabildiğini dile getirmek isterim. Bu vesileyle ülkemizde yaşayan tüm engelli vatandaşlar ve camiamızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nü kutluyorum. Şu sloganı yine dile getirmek istiyorum: Her sağlıklı insanın engelli adayı olduğunu, bunun bilinciyle hareket edilmesi gerektiğini düşünmekteyim." ifadelerini kullandı.

Juda'da bir ilk yaşandı

talha ahmet erdem ile ilgili görsel sonucu

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, sporla engellerin aşıldığını açıkladı.

Engelli bireyleri evlerinden çıkarıp spor salonlarına götürdüklerini vurgulayan Aydın, şu açıklamalarda bulundu:

"Yeni oluşturduğumuz judoda Talha Ahmet Erdem ve Doğukan Coşar, Portekiz'de dünya şampiyonu oldu, Mehmet Can Topal gümüş madalya elde etti. Milli takımımız yine Portekiz'deki Down Sendromlular Basketbol Dünya Şampiyonası'nda üçüncü oldu. Down veya otizmli çocukların sporla engelleri aştığını gördük. Aileler artık çocuklarıyla gurur duyuyor. Önceleri engellilerle ilgili olumsuz haberlere tanık olurduk ancak günümüzde başarılarını görüyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteğiyle engellilere spor yaptırıyoruz. Her engelli mutlaka bir spor branşını yapabilir."

Yorumlar (0)
15°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P