Rubiales istifa etti

İspanya'da bir süredir tartışma hususu olan ve FIFA'nın kararı doğrultusunda görevinden uzaklaştırılan eski RFEF (İspanya Futbol Federasyonu) Başkanı Luis Rubiales, istifa ettiğini duyurdu.

SPOR 11.09.2023, 00:45 11.09.2023, 14:19 topcu
Rubiales istifa etti

Rubiales, kişisel sosyal medya hesabı üzerinden gerçekleştirdiği açıklamada, 2018 senesinden beri yürüttüğü RFEF Başkanlığı görevinden ve 2019 senesinde seçildiği UEFA Başkan Yardımcılığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Öte yandan Rubiales, İngiltere basınına yaptığı açıklamada, 'özellikle ailesi ve kızlarının yaşadığı durumdan ötürü artık RFEF'te görev yapamayacağını, ayrıca Fas, Portekiz ve İspanya'nın 2030 Dünya Kupası için sunduğu müşterek adaylığın kazanılmasına imkan sağlamak için başkanlık görevinden istifa etme kararı aldığını' iddia etti.Ne olmuştu?

FIFA Kadınlar Dünya Kupası'nın 20 Ağustos 2023'teki finalinde İngiltere'yi 1-0 mağlup ederek tarihinde ilk kez dünya şampiyonu olan İspanya Kadın Milli Futbol Takımı'nın Sydney'de müsabaka sonrasındaki madalya merasimi ve kutlamalar esnasında Rubiales'in bazı hareketleri tepki toplamıştı. 

İspanya'nın karşılaşmayı kazanmasının akabinde sevinç gösterisi esnasında şeref tribününde uygunsuz hareketlerde bulunan Rubiales, akabinde madalya merasiminde futbolculardan Jennifer Hermoso'yu dudağından öpmüştü.

FIFA Disiplin Kurulu tarafından açılan tahkikat çerçevesinde üç ay süreyle görevinden alınan Rubiales'in istifa etmesi için ülkede sosyal, hukuki ve siyasi baskı yapılıyordu.

Yorumlar (0)