Roberto Calderoli: Derhal Türkiye'ye dönsünler!

Cengiz Ünder ve Merih Demiral'ın Barış Pınarı Harekâtı'na vermiş oldupu desteğin ardından İtalyan siyasetçi Roberto Calderoli'yi rahatsız etti. Aşırı sağcı Lega Nord partisine üye olan 63 yaşındaki senatör, millî oyuncular hakkında ırkçılığa kadar varan skandal açıklamalarda bulundu.

SPOR 13.10.2019, 15:16
Roberto Calderoli: Derhal Türkiye'ye dönsünler!

Cengiz Ünder ve Merih Demiral'ın Barış Pınarı Harekâtı'na verdiği destek, ünlü İtalyan siyasetçi Roberto Calderoli'yi oldukça rahatsız etti. Ülkedeki aşırı sağcı parti Lega'nın üyesi olan 63 yaşındaki senatör, sırasıyla Roma ve Juventus'ta oynamakta olan iki millî oyuncu hakkında ırkçılığa varan skandal ifadelere yer verdi.

"Eğer Demiral ve Ünder milliyetçilik yapmak ve Türk ordusunun Kürtlere karşı yaptığı saldırıyı alkışlamak istiyorlarsa İstanbul ya da Ankara'ya gitsinler." diyerek büyük tepki çeken Calderoli, Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da hedef alan çirkin sözlerine şu şekilde devam etti:

"Türkiye'de istedikleri herhangi bir takımda kendi rejimlerini alkışlayabilirler"

"Kendileri Erdoğan destekçisi mi? O zaman Galatasaray, Beşiktaş, Fenerbahçe veya Türkiye'de istedikleri herhangi bir takımda kendi rejimlerini alkışlayabilirler. Juventus ve Roma taraftarları, sosyal medyada onlardan kendi takımlarının formalarını çıkarmalarını isteyerek çok iyi bir iş yaptı. 

Şahsen Ben de bu talebi katılıyorum. Demiral ve Ünder, derhal buradaki maaşlarından vazgeçip Türkiye'ye dönsün. İtalya; demokrasi, barış, özgürlük ve insan hakları ülkesidir. Bunu kabul etmiyor musunuz? O zaman Türkiye'ye geri dönün."

Bu ilk değil

cecile kyenge ile ilgili görsel sonucu

Cengiz, Merih, Türkiye ve Cumhurbaşkanı'na karşı nefretini dile getiren Calderoli'nin bu tür ırkçı söylemleri ise yeni değil. 2013 yılında İtalya'nın ilk siyahi bakanı Cecile Kyenge'yi "orangutana" benzeten Bergamo doğumlu politikacı, "Şaka yaptım." diyerek kendisini savunmuş ancak mahkeme tarafından ertelemeli olarak 18 ay hapis cezası almıştı.
 

Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu