Olaylı derbiyle ilgili futbolcuların ifadesi ortaya çıktı!

Fenerbahçe-Galatasaray maçı sonrası olaylara ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı. Soruşturma kapsamında ifade veren Bright Osayi Samuel ve Mert Hakan Yandaş, darp iddialarını reddetti. Mert Hakan, eylemlerinin meşru müdafaa kapsamında olduğunu belirtti.

SPOR 09.07.2024, 15:47 10.07.2024, 16:32 Buse Önder
Olaylı derbiyle ilgili futbolcuların ifadesi ortaya çıktı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Trendyol Süper Lig'in 37. haftasında oynanan Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin ardından çıkan olaylara ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında çekilen görüntülere dair hazırlanan bilirkişi raporunu tamamladı.

Soruşturma kapsamında, olaylar sırasında çekilen iki video (19 ve 8 saniyelik) incelendi. Bilirkişi raporunda, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç'un, Galatasaray Spor Kulübü yetkilisi olduğu düşünülen bir şahsa, "Ben size çık buradan, yoksa dayak yiyeceksin" dediği belirtildi.

Çevredeki bağrışmalar ve konuşmaların üst üste bindiği, bu nedenle ne söylendiğinin net anlaşılamadığı ifade edildi. Raporda, Ali Koç'un arkasındaki kişiye dönerek, "Sus lan, sus dedim mi susacaksın" dediği değerlendirilirken, olayların bu şekilde devam ettiği kaydedildi.

Mert Hakan Yandaş ve Bright Osayi Samuel ifade verdi

Fenerbahçeli futbolcular Mert Hakan Yandaş ve Bright Osayi Samuel, Basın Suçları Soruşturma Bürosu'na ifade verdi. Samuel ifadesinde, taraftarlarının galibiyeti kutlamak amacıyla sahaya çıkmalarını istediğini, ancak Galatasaray yetkililerinin TFF ve Türk Ceza Kanunu'na aykırı şekilde soyunma odasından çıkmalarını engellediğini belirtti.

Bu durumun tansiyonu yükselttiğini söyleyen Samuel, sahaya çıktıklarında Ali Çelikkıran'ın ve diğer görevlilerin fiziksel ve sözlü müdahalelerde bulunarak fotoğraf çekmelerine engel olduğunu iddia etti. Samuel, Çelikkıran'ın Fenerbahçe bayrağını gasp etmeye çalıştığını ve takım doktoruna fiziki müdahalede bulunduğunu savundu. Samuel, soruşturmada takipsizlik kararı verilmesini istedi.

‘Koruma içgüdüsü ile hareket etti’

Mert Hakan Yandaş da ifadesinde, taraftarlarının galibiyeti kutlamak amacıyla kendilerini sahaya çağırdığını ve soyunma odasında alıkonulduklarını anlattı. Stada çıktıklarında Ali Çelikkıran ve diğer görevlilerin fiziksel ve sözlü müdahalelerde bulunduklarını savundu. Yandaş, eylemlerinin meşru müdafaa kapsamında olduğunu ve takım doktorunu koruma içgüdüsüyle hareket ettiğini belirtti. Yandaş, deliller incelendiğinde saldırgan tutumunun olmadığının anlaşılacağını ifade etti.

Soruşturmalar birleştirildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç ve Yönetim Kurulu Üyesi Selahattin Baki hakkında "spor alanlarında taşkınlık yapılması ve tesislere zarar vermek", "hakaret", "tehdit", "basit yaralama" suçlarından yürütülen soruşturmaları birleştirdi. Bu kapsamda, Hulusi Belgü, Ertuğrul Karanlık ve Emre Kartal hakkında uygulanan yurt dışı çıkış yasağı ve imza yönündeki adli kontrol tedbirleri kaldırıldı.

Yorumlar (0)