Mustafa Cengiz: "Futbolcularımızdan fedakarlık istedik"

Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz kulüp televizyonunda gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. 

SPOR 22.04.2020, 15:12 22.04.2020, 15:59
Mustafa Cengiz: "Futbolcularımızdan fedakarlık istedik"

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz GS TV'ye yaptığı açıklamalarda koronavirüsün etkilerinden ve gelecek planlarından bahsetti.

Türk Telekom'un stat isim sponsorluğunun 1 yıl daha uzatıldığını açıklayan Cengiz, bunun kulübe 38.5 milyon TL'lik getiri sağlayacağını belirtti.

Piyango Terim ve Albayrak'a vurdu

Galatasaray'da birlik ve beraberlik duygusunun önemine vurgu yapan Cengiz, “Yaşam bir tiyatro sahnesi. Hep beraberdik. Piyango Terim, Albayrak ve Günay Bey’e vurdu. Bana vurmadı. G.Saray dev ve yaşayan bir organizma. Yarın bana bir şey olursa arkadaşlar bayrağı alır göreve devam eder." ifadelerini kullandı.

Herkesin 23 Nisan Bayramı'nı kutladığını söyleyen Cengiz, "23 Nisan çok anlamlı bir bayram. Çok değerli bizim için. Cumhuriyete giden yolda çok önemli bir kilometre taşı. Yürekten kutluyoruz cumhuriyetimizi ve bayramımızı. Corona’dan yaşamını yitiren bütün kardeşlerimize ve ailelere başsağlığı diliyorum, onların acılarını paylaşıyorum. Ön cephede mücadele eden sağlık ailesine tek tek teşekkür ediyorum. Emniyet ve jandarma mensuplarına da teşekkür ediyorum."

Koronavirüsten en çok zarar gören kulüp Galatasaray

Galatasaray'ın virüs sürecinden büyük zarar gördüğünü ifade eden Cengiz, "Virüs beklenmedik bir anda geldi. En büyük zararı Galatasaray’a geldi. En yüksek yayın ve seyirci geliri bizdeydi. Bütün bunlar bizi olumsuz etkiledi. Seyircisiz oynanmamasının bize getirdiği yük 105 milyon TL zarar. Ama yönetim olarak bunun altından kalkacak güçteyiz. Azdan az çoktan çok gider diye bir söz var… İlk defa ek bütçe istemeden yılı bitirdik. Gerçekçi hedef ve bütçeler yaparak bu günlere geldik. Yönetim olarak ilk defa gerçekçi planlar yaparak, bütçenin dışına çıkmadık. Ancak virüs salgınından ötürü yeniden bir bütçe yapmaya çalışıyoruz. Mevcut duruma uygun bütçe yapıyoruz. Salgın bitince ilk fırsatta genel kurulun önüne getireceğiz." şeklinde konuştu.

Oyuncularımızdan fedakarlık istedik

Başkan Cengiz bu zorlu süreçte profesyonel oyuncularından fedakarlık istediklerini belirterek "Bizim gibi sosyal camialarda her zaman kahramanlar olmuştur. Kendini öne atanlar, kendini feda edenler olmuştur. Biz bu sıkıntılı süreci aşmak için profesyonel oyuncularımızdan fedakarlık istedik. Kendileri bunları inceliyor. Sağ olsun Selçuk (İnan) kardeşim buna olumlu yaklaştı. Görüşmeler sürüyor. Bütün sporcu kardeşlerimizle birlikte bu süreci atlatacağız." dedi.

Kadromuz şampiyonluk için yeterli

Belli bir süre dünyada hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını söylerken "Mevcut kadromuz yeterli ve kaliteli. Bu kadro şampiyonluk için kurulmuş bir kadro. Ligler başlayınca şampiyonluk yürüyüşüne yürüyecek bir kadro. Camiamızın beklentisine uygun, şampiyonluğa oynayacak kadroları her zaman kurarız ama belli şartlarda. Bütün dünyada belli bir süre hiçbir şey eskisi olmayacak. Biz de bu duruma en iyi şekilde, camiamızın beklentilerine uygun şekilde hareket edeceğiz. Her gün, her saat her şeyi planlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Sponsorlarımız dik durdu

Sponsorlarından gördükleri desteğe teşekkür eden Başkan Cengiz şunları söyledi: "Şu anda Galatasaray, ülkemizin içinde bulunduğu zor durumda yine de borsada iyi durumda. Halka açık spor şirketlerinde de birinci durumda. 70’i aşkın sponsorluk ilişkisi içinde olduğumuz firma var. Bu kadar çok firma olunca, ödemeler konusunda sıkıntı yaşayan bazı firmalar elbet oldu. Sponsorlarımız ‘hayır buradayız’ dediler. Bazıları ödeme zorluğu yaşayabilirler ama buna rağmen hepsi dik durdu. Türk Telekom, çok büyük destek oldu ve stadyum ismindeki hakkını bir yıl uzattı. Bunun 38.5 milyon TL’lik bir katkısı oldu. Onlara teşekkür ediyoruz." 

Albayrak yanlış anlaşıldı

Albayrak'ın geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalara değinen Cengiz "Abdurrahim Albayrak’ın amatör şubeler konusunda sponsorların da yer aldığı açıklamalar maalesef yanlış yorumlandı. İyi niyetli olduğunu biliyorum. Sponsorlarımızdan da tepki geldi, takip ediyorum." yorumunu yaptı.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu