Mehmet Büyükekşi'den UEFA'ya tepki: Hukuk dışı ve siyasi bir karar

UEFA tarafından Merih Demiral'a verilen 2 maçlık ceza sonrası UEFA'ya tepki gösteren TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, “UEFA Etik ve Disiplin Komitesi tarafından oyuncumuz Merih Demiral'a verilen iki maçlık cezayı kabul edilemez. Hukuk dışı ve siyasi bir karar olarak görüyoruz” dedi.

SPOR 05.07.2024, 18:46 Şeyda Gül
Mehmet Büyükekşi'den UEFA'ya tepki: Hukuk dışı ve siyasi bir karar

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, UEFA Etik ve Disiplin Komitesi tarafından oyuncumuz Merih Demiral'a verilen iki maçlık cezanın kabul edilemez olduğunu söyledi. Hukuk dışı ve siyasi bir karar olarak gördüklerini ifade eden Büyükekşi, tribünlerdeki ırkçı davranışlar da dahil olmak üzere çok daha ciddi ihlaller için verilen para cezaları ve ertelenmiş cezalarla karşılaştırıldığında, bu iki maçlık men cezası son derece orantısız olduğunu belirtti. Büyükekşi, “Bu tutarsızlıklar maalesef ülkemize karşı bir çifte standart uygulandığının en güçlü göstergesidir” ifadelerini kullandı.

Türklüğü sembolize eden bir işaret

"UEFA’nın maçta görevli delegesinin raporunda cezai yaptırım ile ilgili bir ifade olmamasına rağmen, bazı batılı siyasetçilerin açıklamalarının ardından UEFA’nın konu ile ilgili müfettiş atayarak soruşturma başlatmış olması da sürecin ve kararın bağımsızlığına gölge düşürmüştür" diyen Büyükekşi, Demiral’ın gol sevinci sırasında yaptığı işaret hiç bir şekilde siyasi bir işaret olmadığını dile getirdi. Türklerin yüzyıllardır kullandığı Türklüğü sembolize eden bir işaret olduğunu kaydeden Büyükekşi, Euro 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda son 16 turunda Avusturya’yı eleyerek, çeyrek finale yükselen ve yarın çeyrek finalde Hollanda ile yarı finale yükselme maçına çıkacak A Milli Futbol Takımımızın tarih yazdığı bu büyük organizasyonda bu ceza asla kabul edilemez olduğunu vurguladı.,

CAS'a itiraz hakkımız da elimizden alındı

Büyükekşi, başlatılan soruşturma sürecinin adaletsizliği, UEFA müfettişinin yanlı medya kuruluşlarına sızdırılan raporu ve titizlikle hazırladığımız 27 sayfalık kapsamlı savunma dosyamızın değerlendirilmediğini savunma süremiz biter bitmez açıklanan karardan da anlaşılmakta olduğunu söyledi. 3 maçın altındaki cezalarda CAS'a itiraz ve başvuru yolunun kapalı olmasından dolayı da verilen 2 maçlık ceza ile itiraz hakkımızın da elimizden alındığını anlatan Büyükekşi, taraflı ve adaletsiz olan bu karar tüm milletimizi derinden hayal kırıklığına uğrattığını belirtti. Kararın bazı yanlı medya kuruluşlarına sızdırılmış olmasından ise özellikle rahatsızlık duyduklarını anlatan Büyükekşi, “Bu tür eylemler sürecin siyasi platforma çekildiği yönündeki şüphelerimizi desteklemektedir” ifadelerini kullandı.

Performansımızla bunu tüm dünyaya ispat edeceğiz

Tribünlerdeki ırkçı davranışlar da dahil olmak üzere çok daha ciddi ihlaller için verilen para cezaları ve ertelenmiş cezalarla karşılaştırıldığında, bu iki maçlık men cezası son derece orantısız olduğunu söyleyen Büyükekşi, bu tutarsızlıkların maalesef ülkemize karşı bir çifte standart uygulandığının en güçlü göstergesi olduğunu dile getirdi. Ancak Büyük Türk Milleti’nin en büyük karakteristik özelliklerinden biri adaletsizlik ve hukuksuzluk karşısında tek vücut olmayı başarması olduğunu kaydeden Büyükekşi, “Tüm bu haksızlıklara karşı sadece Türk Milli Takımı olarak değil ulus olarak ayağa kalkarız. Bu her zaman böyle olmuştur ve yarın akşam Berlin Stadyumu'nda da sportif performansımızla bunu tüm dünyaya ispat edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Sadece futbolun güzelliklerinin parlamasını istiyoruz

“Sadece futbolun güzelliklerinin parlamasını istediğimiz bu güzel günlerde, haklı savunmamızı en detaylı ve kapsamlı şekliyle yaptık” diyen Büyükekşi, lakin bu haksız kararın ikinci evimiz olarak gördüğümüz Berlin'deki tutkulu taraftarlarımızı her zamankinden daha güçlü bir şekilde art niyetli provokasyonlara karşı dikkatli olarak bugüne kadar olduğu gibi takımımızın arkasında durmaya teşvik edeceğine emin olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)