Kobe Bryant'ın hayatını kaybettiği kazanın detayları!

Efsane basketbolcu Kobe Bryant'ın yaşamını yitirdiği helikopter kazasının sebebi açıklandı. Pilot hatasının olduğu iddia edilen kaza hakkında LA Polisi resmi açıklamasında neden olarak hava koşullarını gösterdi. Ayrıca helikopterde yer alan kişilerin tümünün kimlikleri de netleşti.

SPOR 27.01.2020, 15:59
Kobe Bryant'ın hayatını kaybettiği kazanın detayları!

NBA efsanesinin hayata veda ettiği helikopter kazasının sebebi polis tarafından açıklandı.

Los Angeles Polis Departmanı yaşanan bu kazanın sebebinin hava koşulları olduğunu onayladı.Polis sözcüsü açıklamasında kalın sis tabakasının havayı kapladığı koşullarda yapılan uçuşun kazaya neden olduğunu ifade etti.

Polis sözcüsü Joe Rubenstein'ın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Kaza anındaki hava koşulları bizim uçuşlar için belirlediğimiz minimum standartların altında. Havada sis uçuşa engel olacak kadar fazlaydı. Görüş mesafesi en az 2.8 mil olması gerekiyordu."

"Çok alçaktasınız"

Kulenin, helikopterin pilotuna telsiz üzerinden yaptığı uyarı ortaya çıktı. Helikopterin alçaktan uçtuğunu fark eden kulenin hemen pilotla temasa geçtiği ifade edildi. Kule ilk önce telsiz üzerinden pilota; 'Çok alçaktasınız.' uyarısını yaptı. Kule bu uyarısını tekrar yaptıktan sonra helikopterden radardan tamamen yok oldu.

Pilotun kimliği belli oldu

Kazada hayatını kaybedenler arasında yer alan helikopterin pilotunun da kimliği ortaya çıktı. Pilotun isminin Ara Zobayan olduğu açıklanırken, Kobe'nin helikopterinin pilotluğunu yapıyordu.Kazanın sebebini pilotun sisli havaya rağmen uçması olarak gösterilirken Zobayan'ın VHF Kurallarına (Görerek uçma) göre sisli havalarda uçma izni ve tecrübesi vardı.

Kazada yaşamını yitiren 9 kişiden kimlikleri belirlenen son iki kişinin Sarah Chester ve kızı Payton Chester olduğu belirtildi.

Hayatını kaybedenler

Kaza esnasında helikopterde bulunan kişiler; helikopterin pilotu Ara Zobayan, Orange Coast College beyzbol takımının koçu John Altobelli (56), kızı Alyssa Altobelli, eşi Keri Altobelli, ayrıca Orange County basketbol takımının asistan koçu Christiana Mauser, Sarah Chester ve kızı Payton Chester da hayatını kaybedenler arasında bulunuyor.

Yoğun siste yönünü kaybeden ve güneye doğru yükselen helikopterin kaza yapmasının en büyük nedeninin pilotaj hatası olduğu ileri sürülüyor:

TMZ'nin haberinde saat 09:30'da Burbank Havalimanı'ndaki kontrol kulesi ile temasa geçen pilot, 15 dakika boyunca olduğu yerde daire çizdi ve görüş açısının darlığı sebebiyle batıya yöneldi.

Saat 09:40 civarında ise daha yoğun bir havayla karşılaşan pilot, helikopteri güney yönüne döndürdü. Bu çok kritik bir hamle oldu çünkü güneyde dağ bulunuyordu.

Bu dönüş esnasında 1200 feetten 2000 feete kadar helikopterin yükseldiği ve kazayı da bu tırmanışın getirdiği iddia ediliyor.

Saat 09:45 olduğunda ise 1700 feet yükseklikte dağa çakılan helikopterden maalesef hayatta kalan olmadı. 161 knot hızla (298 km) dağa çakılan helikopterin anında alev aldığı da görgü tanıkları tarafından paylaşıldı.

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu