Kırkpınar'da başpehlivanı Yusuf Can Zeybek oldu

663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri finalinde final güreşinde rakibi Mustafa Taş’ı yenen Yusuf Can Zeybek üst üste 2. kez başpehlivan oldu.

SPOR 07.07.2024, 22:36 Şeyda Gül
Kırkpınar'da başpehlivanı Yusuf Can Zeybek oldu

Sarayiçi Er Meydanı'nda 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı, final güreşinde rakibi Mustafa Taş’ı yenen 30 yaşındaki Antalyalı "Yorulmaz Pehlivan" lakaplı Yusuf Can Zeybek oldu.

Yusuf Can, kasnaktan çift dalma yapmak için çokça hamle yaptı. Mustafa ise bu hamleleri bertaraf etmek için yoğun çaba harcarken, pasif güreştiği gerekçesiyle karşılaşmanın 20. dakikasında Mustafa Taş'a ihtar verildi. Bu karardan sonra biraz hareketlenen güreşte Yusuf Can Zeybek'in tek daldığı atağı tribünleri heyecanlandırdı ancak bu hamleden sonuç çıkmazken, normal sürede risk almak istemeyen iki pehlivan güreşi "puan alanın kazanacağı" puanlama bölümüne taşımak üzere temposuz güreşti. Galibin çıkmaması üzerine puanlama bölümüne geçilirken, puanlama bölümünde Mustafa Taş'a bir ihtar daha verildi.

Üst üste 2. kez başpehlivan

Yusuf Can Zeybek karşılaşmanın 52. dakikasında Mustafa Taş'ın kasnak ve paçasından yakaladı. Rakibini sürerek dengesini bozan Yusuf Can çangalla müsabakayı kazanarak üst üste 2. kez başpehlivan oldu.

Siyasiler ve bakanlar tribünde izledi

Er meydanına inerek başpehlivanlara başarı dileyen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Edirne Valisi Yunus Sezer, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş müsabakayı protokol tribününden izledi.

Bakan Bak'tan Başpehlivan Yusuf Can Zeybek’e tebrik mesajı

Edirne'de bu yıl 663. düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde rakibi Mustafa Taş’ı finalde yenerek üst üste 2. Kez başpehlivan olan Yusuf Can Zeybek için tebrik mesajı yayımlayan Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak, “Tarihi Sarayiçi Er Meydanı'nda bu yıl 663'üncüsü düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde finalde rakibi Mustafa Taş’ı yenerek bu yıl da altın kemeri kazanan Yusuf Can Zeybek’i kutluyorum. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde er meydanına çıkarak mücadele eden tüm pehlivanlarımıza da tarihi mirasımızın yaşatılmasına sundukları katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)