Kırkpınar'da başpehlivan belli oldu

662'nci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivanlığı, İsmail Balaban'ı yenen Yusuf Can Zeybek kazandı.

SPOR 09.07.2023, 19:43 Koray
Kırkpınar'da başpehlivan belli oldu

Final karşılaşmasında iki Antalyalı başpehlivan çayıra cazgırların anonsuyla çağrıldı.

Zeybek ve Balaban kol bağlamasının ardından peşreve çıkarken, iki başpehlivan da izleyicilerce coşkuyla karşılandı.

2013 ve 2017 senelerinde altın kemer kuşanan Balaban ile 2021 senesinden beri Kırkpınar'da baş boyunda güreşen Zeybek, yakın tarihte 24'üncü Kumluca Yağlı Güreşleri ile 2'nci Kaş Yağlı Güreşleri'nde kozlarını paylaşmış, bu mücadeleleri Balaban kazanmıştı.Zeybek'e ihtar verildi

Olgay İnce'nin yönettiği karşılaşma, Balaban'ın ataklarıyla start aldı. Zeybek, mücadelenin büyük kısmını Balaban'ın kasnağa ataklarını savuşturmakla geçirdi.

Müsabakanın 14'üncü dakikasında kaşı açılan Zeybek'e müdahalede bulunmak için sağlık personelleri çayıra çağrıldı. Müdahale esnasında kısa süre duran güreş tekrar başladı. Mücadelenin 23'üncü dakikasında Balaban'ın kasnaktan rakibinin bacağını yakalaması heyecanı artırdı fakat Zeybek'in bu atağı bertaraf etmesiyle güreş normal seyrine geri döndü.

Normal sürenin sona ermesine 10 dakika kala Zeybek'e pasif güreşmesi sebebiyle ihtar verildi. Bu kararın ardından güreş az da olsa hareketlense de 40 dakikalık normal süre sonucunda yeniş çıkmaması sebebiyle 'altın puan' da denilen puanı alanın kazanacağı kısma geçildi.Balaban'ın dalmasından yararlandı

Güreşe başlamadan evvel başpehlivanların birbirlerine sarılmaları izleyiciden büyük alkış aldı.

Karşılaşmanın 49'uncu dakikasında Zeybek, Balaban'ın dalmasından yararlanarak rakibini bacağından yakalayıp düşürerek arkasına geçmeyi başardı ve aldığı puanla başpehlivanlığı kazandı.

Yorumlar (0)