Kaptan sahalara veda etti

Ampute Milli Futbol Takımı Kaptanı Gazi Osman Çakmak, yeşil sahalara veda ettiğini duyurdu.

SPOR 04.07.2019, 16:32 Banu Fırıncılar
Kaptan sahalara veda etti

Ampute Milli Futbol Takımı Kaptanı Gazi Osman Çakmak, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Çakmak, 32 yaşında başladığı 10 yıllık ampute futbol kariyerini sonlandırma kararı aldığını bildirdi. 

Saha içinde hırslı bir oyuncu, bir o kadar da duygusal bir insan olduğunu ifade eden Osman, "Her şeyin bir sonu vardır. Futbol kariyerimin sonuna geldim. Futbol kariyerimi sonlandırıyorum. Allah, ay-yıldızlı formayı gazilik unvanı altında bana nasip etti." diye konuştu.

"Formayı daha genç arkadaşlara teslim etme kanaatine vardım"

Futbola 11 yaşında başladığını, 20 yaşında gazi olduğunu kaydeden Çakmak, şunları söyledi 

"11 yaşında Zeytinburnuspor'da başlayan serüvenimde emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Sahada benimle mücadele eden arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Ay-yıldızı formayı daha genç arkadaşlara teslim etme kanaatine vardım. 32 yaşında ampute futbola başladım. Ampute futbola TSK'da başladım, burada da bıraktım. Bırakmam nedeniyle yöneticilerim de üzüldü. Son 1 aydır bu kararı düşünüyordum."

"Türk halkına dünya kupası heyecanını yaşatacağımıza inanıyorum"    

Tarihin bugünü de yazacağına işaret eden ampute milli futbolcu, "Beşler benim için önemlidir. O nedenle 5 numaralı formayı giyiyorum. Küçük yaşımdan bu yana milli takım formasını giymek bir hayaldi. Annemi kaybettim, babam da rahatsız. Dünya Şampiyonası'nda kaçırdığım penaltı nedeniyle Türk halkından helallik istiyorum. Türk halkına dünya kupası heyecanını yaşatacağımıza inanıyorum. Devletimiz ve milletimiz buna çok önem veriyor." dedi. 

"Takıma zarar vermemek için böyle bir karar aldım"

Kariyeriyle ilgili kararını ilk olarak ailesiyle konuştuğunu belirten Osman Çakmak, sözlerine şöyle devam etti:

"Futbol kariyerini sonlandırdım. Federasyon 1 yıl daha kalmamı istedi. Takıma zarar vermemek için böyle bir karar aldım. Zaman her şeyin ilacı. Bu karar, elimizi ve ayağımızı camia üzerinden çekeceği anlamına gelmez. Zaman bundan sonraki hedefimizi gösterecek. Türkiye Futbol Federasyonu, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonuna teşekkür ediyorum. Bize destek verenlere ve basın mensuplarına çok teşekkür ediyorum. Pes etmedik. Engelli kardeşlerimiz için daha güzel işler yapacağız."

42 yaşındaki milli futbolcu kariyerinde önemli isimlerle beraber olduğunu vurgulayarak, "Emre Belözoğlu, Gençlerbirliği'nde Kemal Kılıç gibi futbolcularla beraber olduk. Cumhurbaşkanı, CHP, MHP Genel Başkanlarının 'devletin hakkı sana helaldir' demesi beni hayata bağladı." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
19°
parçalı az bulutlu