İşte Türkiye Kupası ile Süper Kupa'nın yeni formatı

TFF Yönetim Kurulu, değer artırıcı çalışmalardan gelen raporlar sonucu kararını verdi. Türkiye Kupası ile Süper Kupa'nın formatı değişti. Yeni formatlar, 2024-2025 sezonu itibarıyla uygulamaya geçirilecek.

SPOR 13.06.2024, 18:41 Hakan Öksüz
İşte Türkiye Kupası ile Süper Kupa'nın yeni formatı

Türkiye Kupası'nın formatı değişti. 2024-2025 sezonunda itibarıyla kupa, yeni formatıyla oynanacak. Şampiyonlar Ligi'nin formatını yapan Hypercube firması tarafından gerçekleştirilen değer artırıcı çalışmanın ardından TFF Yönetim Kurulu'na rapor sunuldu. Türkiye Kupası'nın değerini artırmak için yapılacaklar sıralandı.

Altışar takımlı 4 grup kurulacak

TFF, gelen raporlar doğrultusunda Türkiye Kupası'nın formatını değiştirdi. Grup aşamasında 24 takım yer alacak. 4 grubun her birinde 6 takım bulunacak. Takımlar, başarı sırasına göre 3 torbaya ayrılacak. Gruplar, her torbadan gelecek ikişer takımdan kurulacak. 

Gruplardaki maç sistemi

Her takım; A, B ve C gruplarından gelecek birer takımla maç yapacak. Grup aşamasında her takım 3 maça çıkacak. Gruplarını ilk 2 sırada bitiren takımlar, adını çeyrek finale yazdıracak. Gelecek sezon Türkiye'yi Avrupa'da temsil edecek 5 takım, doğrudan gruplarda yer alacak.

Süper Kupa'ya yeni format

Süper Kupa'nın formatı da değişti. Şimdiye kadar geçerli olan formata göre Türkiye Kupası galibi ile lig şampiyonu karşı karşıya geliyordu. Yeni formatta ise lig şampiyonu, lig ikincisi, Türkiye Kupası şampiyonu ile Türkiye Kupası finalisti, dörtlü finalde karşı karşıya gelecek.

Yorumlar (0)