İspanya'da 'El Clasico' alarmı!

Güvenlik gerekçesiyle 18 Aralık'a ertelenen 10. haftadaki Barcelona-Real Madrid karşılaşması öncesinde güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.

SPOR 17.12.2019, 17:21 12.01.2020, 19:27
İspanya'da 'El Clasico' alarmı!

Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı grupların bloke etme çağrısında bulunduğu El Clasico "yüksek riskli maç" olarak belirlenirken, ilklerin yaşanacağı bir dizi güvenlik tedbiri alındı.

Katalonya yerel polisi Mossos d'Esquadra'nın liderliğinde oluşturulan güvenlik önlemleri kapsamında, maç günü 3 binden fazla güvenlik görevlisinin görev alacağı ve İçişleri Bakanlığının kararıyla Barselona'ya 500 kişilik ek jandarma ve ulusal polis ekibi gönderileceği bilgisi aktarıldı.

Real Madrid takımının yarın sabah Barselona'ya gideceği ve ilk defa Barcelona takımının ve karşılaşmayı yönetecek hakem kadrosunun da aynı otelde kamp yapacağı belirtildi.

Ayrılıkçı grupların olası bir eylemine karşı Real Madrid ve Barcelona takımları ile hakemlerin güvenlik kortejiyle Nou Camp Stadı'na gidecekleri bildirildi.

Öte yandan Real Madrid Teknik Direktörü Zinedine Zidane karşılaşmadan önce Madrid'de gerçekleştirdiği basın toplantısında "Beni endişelendiren hiçbir şey yok. El Clasico'yu oynayacağımızdan hepimiz memnunuz." şeklinde konuştu.

Maçla ilgili güvenlik kurallarını kendisinin koymadığını, olana saygı duymaları gerektiğini ve maçın oynanacağına inandığını ifade eden Zidane, "Biz tüm enerjimizi sahaya yansıtmalıyız. Saha dışında olanları haftalarca konuşsak da bu maçın oynanacağı gerçeğini değiştirmez." değerlendirmesini yaptı.

Maç esnasında meydana gelebilecek olaylara (sahanın işgal edilmesi) karşı hakemin rahat bir şekilde karar vermesi gerektiğini vurgulayan Fransız teknik direktör, "Bu bir futbol maçı ve insanlar nihayetinde güzel bir maç izlemek istiyor. Bu tip maçlarda her zaman en iyiyi vermek gerekiyor. Stadyumdaki atmosferin çok etkileyeceğini düşünmüyorum. Umarım büyük bir maç izleriz." açıklamasında bulundu.

Barcelona takımının kaptanı Lionel Messi de Marca gazetesinde yayımlanan röportajında, El Clasico hakkında şu ifadelere yer verdi:

"Real Madrid'e karşı Santiago Bernabedu Stadı'nda oynadığımızda bize daha çok boş alan bırakıyorlar. Ev sahibi takım olmalarından ve taraftarları önünde oynamalarından dolayı üzerimize daha fazla geliyorlar. Ama Nou Camp'ta daha farklı oynuyorlar. Birbirlerine daha yakın ve oyunu biraz daha arkada kuran bir takım oyunu oynuyorlar. Çünkü kontrataklarda ileriye çok hızlı çıkan oyuncuları var. Bernabeu'da 90 dakika boyunca takımlar arasında eşit bir futbol oluyor ama burada oyun daha çok kilitleniyor ve zorlaşıyor."

Yorumlar (0)
23
açık