Galatasaray'a Dursun Özbek'ten haciz şoku!

Dursun Özbek’in haciz işlemi Galatasaray ile Bankalar Birliği arasındaki borç yapılandırması görüşmelerini askıya aldırdı. Bankalar Konsorsiyumu’na gönderilen yazıda, "Paramız ödenmezse kulübün varlıklarının satışından başka yol kalmıyor." ifadelerine yer verildi.

SPOR 14.12.2019, 11:44 14.12.2019, 11:46
Galatasaray'a Dursun Özbek'ten haciz şoku!

Emlak Konut GYO ile yaptığı tarihi anlaşma ile Florya Metin Oktay Tesisleri arazisini 157 milyon TL’ye kulübe kazandırmanın sevincini yaşayan Galatasaray Yönetim Kurulu’nun bu heyecanı çok kısa sürdü. Sarı kırmızılı kulüpten 20 milyon Euro alacağı olan eski başkan Dursun Özbek, 6 Aralık 2019'da kulübün taşınır ve taşınmaz tüm varlıklarına haciz koydurdu. Özbek, bu girişimini Galatasaray yöneticileriyle borç yapılandırması konusunda görüşme gerçekleştiren Bankalar Konsorsiyumu’na da bir yazıyla duyurdu.

Yasal süreç başladı

Hürriyet'te yer alan habere göre, Dursun Özbek’in sahibi olduğu Özbek Turizm tarafından 9 Aralık tarihinde gönderilen ‘Konsorsiyum Bankaları Dikkatine’ başlıklı yazıda, “Ocak 2018 itibarı ile şirketimiz kulüpten 20 milyon Euro alacaklı durumdadır. Galatasaray Yönetim Kurulu tarafından 17 Ekim 2019 tarihinde tarafımıza sunulan, 2022 yılına kadar uzanan ve herhangi bir faiz içermeyen 3 yıllık ödeme planı şirketimiz tarafından sunulduğu şekli ile kabul edilmiştir. 5 Aralık 2019’a kadar geçen 1.5 aylık süre zarfında şirketimizin bu mutabakatın yazılı protokole dönüştürülmesi konusundaki tüm başvuru ve talepleri Galatasaray Yönetim Kurulu tarafından cevapsız bırakılmıştır. Konunun çözümü ulaştırılamaması şirketimizi 6 Aralık 2019 tarihinde yasal süreç başlatmak zorunda bırakmıştır” ifadeleri yer aldı.

Ayrıca yazıda, söz konusu borcun Bankalar Birliği ile yapılan yeniden yapılandırma sürecine dahil edilmediği vurgulanarak şu şekilde devam edildi:

“Alacaklarımızın teminatı olan, kulübün Emlak Konut GYO ile yapmış olduğu Riva-Florya projesinin iptal edilmesi sonrası tarafımıza verilen temliğin ortadan kalkmasıdır. Yasal zorunluluktan dolayı kulübün taşınır ve taşınmaz varlıklarına haciz işlemi başlatılmıştır. 17 Ekim’de bildirilen ödeme planına uygun yeni teminatlar içeren bir resmi protokolün olmaması halinde başlatılan süreci G.Saray varlıkları üzerinde satış da dahil olmak üzere devam ettirememekten başka seçeneğimiz kalmadı.”

Mustafa Cengiz basın toplantısı gerçekleştirecek

Dursun Özbek'in bu hamlesi, Bankalar Birliği ile borç yapılandırması görüşmelerine ara verdirirken, yönetim sorunu çözmek için çalışmalarına başladı. Başkan yardımcıları Yusuf Günay ile Kaan Kançal, haciz işlemini durdurması için Özbek’le görüştü ancak bir anlaşma sağlayamadı. Yaşanan bu olay sebebiyle oldukça kızgın olan kulüp başkanı Mustafa Cengiz’in ise bir basın toplantısıyla belgeleri ortaya koyacağı aktarıldı. Cengiz yönetimi, Özbek’in seçimi kaybetmesinin ardından 22 Ocak’ta bir senet düzenleyip üzerine 16 Ocak 2018 tarihini atıp, kulübe ipotek getirdiğini öne sürmüştü.

Başkanlığı döneminde Galatasaray Kulübü’ne yaklaşık 20 milyon Euro kasa kolaylığı sağladığını ifade eden Dursun Özbek, mevcut başkan Mustafa Cengiz ve yönetim kurulu ile defalarca görüşmelerine rağmen, paranın geri ödenmesi konusunda en ufak bir adım atılmadığını söyledi. Özbek, en son haciz işlemini başlatmak zorunda kaldığını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu