'Filenin Sultanları' finalde

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, 2023 CEV Avrupa Şampiyonası yarı final maçında son Avrupa şampiyonu İtalya'yı 3-2 mağlup ederek finale adını yazdırdı.

SPOR 01.09.2023, 20:52 topcu
'Filenin Sultanları' finalde

Belçika'nın başkenti Brüksel'deki yarı final müsabakasında ilk setin ortalarına değin karşılıklı sayılar (18-18) alınırken, Egonu'nun servislerinde seri yakalayarak farkı açan İtalya, ilk seti 25-19'luk skorla önde bitirdi.

İkinci sete iyi başlayan Türkiye, setin başlarında altı sayılık (11-5) fark elde etti. İtalya, setin sonlarında kullandığı etkili servislerle farkı gitgide kapatarak bir sayıya (24-23) değin indirse de set sayısında hata yapmayan milliler, ikinci seti 25-23'lük skorla önde tamamladı.

Üçüncü sete etkili bir başlangıç yapan İtalya, setin ortalarında farkı beş sayıya (12-17) yükseltti. Blokta ve serviste etkili oyununu devam ettiren İtalya, üçüncü seti 25-15'lik skorla önde geçti.

Dördüncü sete her iki ekip karşılıklı sayılar alarak başlarken setin ortaları eşitlikle geçildi: 14-14. Bir ara dört sayı (14-18) geriye düşen 'Filenin Sultanları', Elif Şahin ve Ebrar Karakurt'un sayılarıyla 20-20'de eşitliği sağladı. Son sayıları da iyi oynayan Türkiye, dördüncü seti 25-22'lik skorla önde tamamladı.

Karar setinin ilk dakikalarında karşılıklı sayılar alınsa da Ebrar Karakurt ve Vargas'ın sayılarıyla farkı açan ay-yıldızlılar, final setini 15-6, müsabakayı da 3-2 kazanarak finale adını yazdırdı.Üçüncü defa finalde

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı, Avrupa Şampiyonası'nda üçüncü defa finale adını yazdırmayı başardı.

Tarihinde 2003 ve 2019 senelerinde finale adını yazdıran Türkiye, bu iki karşılaşmada da mağlup olarak gümüş madalyaya uzanmıştı.

Avrupa şampiyonalarında iki gümüşün yanı sıra üç bronz madalyası olan Türkiye, FIVB sıralamasında bir numara olarak katıldığı organizasyonda altın madalyaya uzanmaya yalnızca bir galibiyet uzakta bulunuyor.Peş peşe 14'üncü galibiyet

Milliler, resmi karşılaşmalarda art arda 14'üncü galibiyetini aldı.

FIVB Milletler Ligi'nde altın madalyaya uzanan ve bu organizasyonda son altı müsabakasını kazanan ay-yıldızlılar, Avrupa Şampiyonası'nda da sahaya çıktığı sekiz karşılaşmayı galip bitirdi.

Türkiye, bahse konu 14 mücadelede rakiplerine yalnızca altı set verdi.

Yorumlar (0)