FIFA Başkanı: "İnsan hayatını riske atmaya değmez"

FIFA Başkanı Gianni Infantino, Covid-19 nedeniyle ertelenen ligler hakkında konuştu.

SPOR 10.04.2020, 17:28 10.04.2020, 17:32
FIFA Başkanı: "İnsan hayatını riske atmaya değmez"

FIFA resmi sitesinden yaptığı açıklamada, Başkan Infantino'nun Covid-19 tedbirleri dahilinde futbolu nasıl destekleyecekleri hakkında üye federasyonlara video mesaj gönderdiğini belirtti.

Infantino gönderdiği mesajda önceliklerinin sağlık olduğunu belirterek, "Birinci önceliğimiz sağlık. Hiçbir maç, turnuva ve lig, insan hayatını riske atmaya değmez. Dünyadaki herkes bunun bilincinde olmalı. Her şey yüzde 100 güvenli hale gelmeden organizasyonları devam ettirmek, sorumsuzluktan da öte bir şeydir. Risk almaktansa biraz beklemek daha iyidir." değerlendirmesinde bulundu.

Kulüplerin gelirlerinden mahrum kaldığını söyleyen Infantino, "Acil yardım fonu sayesinde son 4 yıldır birlikte yaptığımız çalışmalar dolayısıyla mali olarak çok güçlü konumdayız. Bu, FIFA'nın değil futbolun parası. Bize ihtiyaç duyulduğunda yardım etmek görevlerimiz ve sorumluluklarımız arasında." ifadelerini kullandı.

FIFA'nın bu zor dönemde kulüplerle birlikte olduğunu ifade eden Infantino, "Federasyonlara 2019 ve 2020 yılı için yapılacak ödemelerde belli şartlar var. Bu kriterlerin esnetilmesini talep ediyoruz. Asla yalnız olmayacaksınız ve tüm dünya paranın nereye ve neden harcandığını bilecek. Uluslararası maç takvimiyle ilgili hem milli takımların hem de kulüplerin yararına doğru adımlar atılmalı. Futbolcuların transferleri ve sözleşmelerinde esneklikte sağduyunun hakim olması gerekiyor. Her şey iyi olduğunda, futbolun tekrar insanları bir araya getirmede önemli rol oynayacağına inanıyorum. O an için hazırlanalım. FIFA, bu zor zamanlarda bizimle birlikte. Hep birlikte kazanacağız." diyerek sözlerini noktaladı.

Yorumlar (0)
22
kapalı