Ergin Ataman açıkladı: NBA'den teklif aldı mı?

Panathinaikos Başantrenörü Ergin Ataman, "NBA'den henüz bir teklif almadım, ancak o tarafta beni takip edenlerin olduğunu biliyorum. EuroLeague’in en üst seviyesine ulaştım ve bir teklif gelirse, orada da en iyisini yapacağıma eminim" ifadelerini kullandı.

SPOR 20.06.2024, 11:25 21.06.2024, 09:37 Buse Önder
Ergin Ataman açıkladı: NBA'den teklif aldı mı?

Panathinaikos ile Yunanistan Basketbol Ligi'nde ve THY EuroLeague'de şampiyonluğa ulaşan Ergin Ataman, Fanatik'e özel açıklamalarda bulundu. Deneyimli başantrenör, duygularını ve başarının arka planını detaylarıyla paylaştı.

‘Mutlu ve gururluyum’

Ergin Ataman, Panathinaikos'ta elde ettiği başarıdan dolayı kendini çok iyi hissettiğini ve gururlu olduğunu belirtti. Avrupa'da büyük bir basketbol kültürüne sahip olan ancak son dönemlerde düşüş yaşayan bir kulübü, bir yıl içinde Avrupa şampiyonluğuna taşımanın ve bu başarının kulüp, taraftarlar ve Yunan spor kamuoyu tarafından takdir edilmesinin kendisi için ayrı bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti.

‘Olympiakos hegemonyasını yıkmak önemliydi’

Ataman, sezon başında Panathinaikos'a geldiğinde en önemli hedeflerinden birinin Olympiakos hegemonyasını yıkmak olduğunu dile getirdi.

Kimsenin bu başarının bu kadar hızlı geleceğini düşünmediğini vurgulayan Ataman, hem Olympiakos'un üstünlüğünü sona erdirmenin hem de 17. sıradaki bir takımı bir yıl içinde şampiyonluğa taşımanın spor tarihinde ender görülen olaylar olduğunu belirtti. Bu başarıdan dolayı hem mutlu hem de gururlu olduğunu söyledi.

‘Lige motive olmak zordu’

EuroLeague şampiyonluğunun ardından lige dönüp motive olmanın çok zor olduğunu söyleyen Ataman, ilk kaybettikleri maçta bunun farkına vardıklarını ifade etti. Ne taraftarlar, ne kulüp, ne de takım olarak final derbisi havasında olmadıklarını belirten Ataman, OAKA'da kaybettikleri maçın ardından Pire'de kazanmanın zor olduğunu, ancak hakem kararlarının ve yaşanan gerginliklerin kendilerini motive ettiğini anlattı.

Ataman, "Biz Avrupa'nın en iyi takımıyız ve lig şampiyonluğunu bırakmayacağız" diyerek, kalan üç maçı kararlılıkla kazandıklarını söyledi.

‘Sadece sahada kazanılmıyor’

Başarılarının sadece sahada atılan basketlerle kazanılmadığını vurgulayan Ataman, aynı zamanda psikolojik bir savaş da kazandıklarını belirtti. Maccabi serisinde de hem teknik hem de psikolojik bir mücadele verdiklerini söyleyen Ataman, büyük başarıların sadece sahada değil, saha dışında da mücadele etmeyi ve mental olarak güçlü kalıp, psikolojik savaşı da kazanmayı gerektirdiğini ifade etti.

‘NBA'den bir teklif yok’

Panathinaikos ile bir yıl daha kontratı olduğunu belirten Ataman, burada çok mutlu olduğunu ancak profesyonel olduğunu ve durumları değerlendireceğini söyledi. Kontratı uzatmak istemezlerse önümüzdeki sene serbest kalacağını belirten Ataman, Atina'da güzel bir atmosfer olduğunu ve teklif gelirse değerlendireceğini, gelmezse önüne bakacağını ifade etti.

NBA'den şu ana kadar bir teklif almadığını ancak teklif gelirse orada da en iyisini yapacağına inandığını söyledi. Gelecek yılın çalışmalarına başladıklarını belirten Ataman, şampiyon ve oturmuş bir kadro ile en fazla iki oyuncunun değişeceğini ve yerine gelecek oyuncuların çok önemli isimler olacağını belirtti. Başkan Giannakopoulos'un sıradan oyuncular getirmeyeceğini de ekledi.

‘Hayatımda böyle bir şey yaşamadım’

Atina’daki tutku ve ilgiyi bugüne kadar hayatında hiç görmediğini söyleyen Ataman, sadece taraftarların değil, tüm Atina şehrinin coşku içinde olduğunu belirtti. Şampiyon oldukları maçı bırakın, Pire’de kazandıkları 4. maç sonrası gece saat 2.00’de 5 bin taraftarın OAKA’da kendilerini karşıladığını ve bu durumun çok acayip olduğunu ifade etti.

Hayatında böyle bir şey yaşamadığını belirten Ataman, bu tutkunun kendilerine ve takıma geçtiğini söyledi.

‘En büyük hedefim A Milli takım ile madalya kazanmak’

Kulüpler düzeyinde bütün kupaları kazandıklarını belirten Ataman, 4 farklı Avrupa Kupası’nda şampiyon olduklarını söyledi. Şimdi en büyük hedefinin 2025 Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Takım ile madalya kazanmak olduğunu ifade eden Ataman, kaliteli oyunculara sahip olduklarını ve madalya kazanmamaları için hiçbir neden olmadığını söyledi.

Bu hedefi bir iddia olarak ortaya koyduğunu belirten Ataman, 2025 yılında Türk Milli Takımı olarak kürsüye çıkacaklarını belirtti.

Yorumlar (0)