Down sendromlu milli yüzücü Ada Zehra Anlatıcı, dünya rekoru kırdı

Down Sendromlular Avrupa Şampiyonası'nda mücadele eden Ada Zehra Anlatıcı, 4.05.47'lik derecesiyle uzun kulvar mozaik sınıflandırma dünya rekoru kırdı. 16 yaşındaki down sendromlu milli yüzücü, bir gün içinde altın, gümüş ve bronz madalya kazandı.

SPOR 06.09.2023, 11:51 07.09.2023, 09:44 Hakan Öksüz
Down sendromlu milli yüzücü Ada Zehra Anlatıcı, dünya rekoru kırdı

İtalya'da gerçekleştirilen Down Sendromlular Avrupa Şampiyonası, heyecanın tavan yaptığı yarışlara sahne oldu. Padova kentindeki şampiyonada dün önemli yarışlar gerçekleştirildi. 200 metre kurbağalamada altın madalya kazanarak dünya rekoru kıran Ada Zehra, 100 metre serbest stilde gümüş ve 50 metre sırtüstünde ise bronz madalyanın sahibi oldu.

Ada Zehra Anlatıcı, kazandığı madalyalardan bahsetti

Ada Zehra Anlatıcı, elde ettiği başarıyı anlattı. Sekiz yıldır yüzdüğünü kaydeden 16 yaşındaki milli yüzücü Ada Zehra Anlatıcı, "Avrupa Şampiyonası'nda ilk günde altın, gümüş ve bronz madalya kazandım. İstiklal Marşı'mızı okuttuğum için çok mutluyum." dedi.

Gaye Kurubaş: "4.05.47'lik dereceyle dünya rekoru kırdı"

Ada Zehra Anlatıcı'nın kırdığı dünya rekorundan bahseden Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Yüzme Teknik Kurul Başkanı Gaye Kurubaş, "Türkiye Şampiyonası'na katılma hakkı elde etmişti, henüz 11 yaşındaydı. Onu ilk kez o zaman keşfettik. Bu başarıyı elde edeceğini tahmin ediyorduk. Ailesi inanılmaz şekilde destekliyor. Dün yapılan yarışlarda dünya rekoru kırdı. Gelişimi devam ediyor. Dünya rekoru, 2016 yılında 4.07.21'lik dereceyle kırılmıştı. Ada Zehra ise 4.05.47'lik derecesiyle rekoru geliştirdi. Uzun kulvar mozaik sınıflandırma dünya rekoru artık onun." ifadelerini kullandı.

Hedef, 2024'teki Trisome Oyunları'nda madalya kazanmak

Bir gün içinde 3 madalya almanın kolay olmadığını kaydeden Down Sendromlu Yüzme Milli Takımı Antrenörü Çetin Koçak, "Kulüp antrenörleri, öğrencilerimizi haftanın 7 günü çalıştırdı. Havuz antrenmanı 5 gün, kara antrenmanı ise 2 gün yapılıyordu. Ada Zehra Anlatıcı ve İrem Öztekin ile dünkü sabah seansında 100 metre serbestte finale yükselmiştik. 200 metre kurbağalama ile 50 metre sırtüstü yarışlarında da finale çıktık. Altın, gümüş ve bronz madalya elde ettik. 2024'te Antalya'da Dünya Şampiyonası (Trisome Oyunları) yapılacak. Ona hazırlanacağız." dedi.

Yorumlar (0)