Atlı Cirit müsabakaları, Erzincan’da yeniden başlangıç yaptı!

Salgın nedeniyle bir süredir yapılamayan atlı cirit müsabakaları, Erzincan’da yeniden normalleşme süreciyle beraber başladı. Dostlu maçları Erzincan 15 Temmuz Atlı Spor Kulübü, Can Erzincan Atlı Spor Kulübü ve Erzincan Osmanlı Atlı Spor Kulübü arasında oynandı.

SPOR 14.03.2021, 12:29 15.03.2021, 09:29
Atlı Cirit müsabakaları, Erzincan’da yeniden başlangıç yaptı!

Bir gelenek olarak günümüzde de sürdürülen Atlı cirit maçları, salgın süreci nedeniyle bir süredir yapılamıyordu. Kontrollü ve yeniden normalleşme sürecinin başlamasıyla beraber yeniden başlayan müsabakalar, Erzincan’da yeniden başladı.İlk maçlar Erzincan Fatih Mahallesindeki cirit sahasında yapılırken, maçlar Erzincan 15 Temmuz Atlı Spor Kulübü, Can Erzincan Atlı Spor Kulübü ve Erzincan Osmanlı Atlı Spor Kulübü arasında dostluk müsabakaları olarak oynandı. Tarih boyunca cirit, Türklerin Orta Asya’da savaşa hazırlanmak için oynadığı bir oyun olarak dikkat çekiyor.

Yörenin ata sporu cirit, ilgiyle takip ediliyor

Nefes kesici maçların yeniden başlaması ise, bölgedeki cirit tutkunlarını oldukça mutu etti. Üç takım arasında oynanan dostluk maçları öncesi ise, antrenmanlar yapıldı. Maçlar, Türklerin Anadolu’ya geldikleri dönemden beri oynadıkları bir savaş oyunu olarak bilinen Cirit sporunun yaşatılması ve gelecek nesillere tanıtılması hedefiyle oynanıyor.Yöre haklı tarafından ilgi gören maçlar, çekişmeli mücadelelere sahne oluyor. Erzurum, Bayburt, Erzincan ve Kars’ta ilgiyle takip edilen cirit sporu, bu bölgelerin ata sporu olarak da dikkat çekiyor.

Yaygınlaştırılıp yaşatılacak

Kara cirit adı verilen maçlar, kuralsız bir şekilde ve hem sporcuların hem de atlarının performanslarını korumak için düzenleniyor. Maçları izlemeye gelen seyirciler ise evde sıkıldıkları ve stres atmak için geldiklerini belirtiyorlar.Erzincan 15 Temmuz Atlı Spor Kulübü Başkanı Cüneyt Şimşek, neredeyse bir buçuk yıldır faaliyet gösteremediklerini belirtti. Özellikle hafta sonlarında Erzincan halkına maç ve gösterileri sürdüreceklerini belirten Şimşek, ata sporları ciriti yaygınlaştırıp yaşatmanın amaçları olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
2
parçalı bulutlu