"Asker selamının cezai yaptırımı yok!"

A Millî Futbol Takımın Fransa karşılaşmadında vermiş olduğu asker selamına UEFA tarafında soruşturma başlatılması ile alakalı TFF Eski Tahkim, Disiplin ve Etik Kurulu üyesi, spor hukuku avukatı Taner Ünlü, "Bu bir soruşturma ve sonrasında disiplin kuruluna sevkine gerek olmadığına karar verilecektir diye düşünüyorum" şeklinde bir açıklama yaptı.

SPOR 16.10.2019, 11:58
"Asker selamının cezai yaptırımı yok!"

TFF Eski Tahkim,  Disiplin ve Etik Kurulu üyesi, spor hukuku avukatı Taner Ünlü, 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri grup maçlarında deplasmanda Fransa karşısında ‘asker selamı’ veren milli takımımıza UEFA’dan soruşma açılması üzerine açıklamalarda bulundu. Taner Ünlü, “Federasyonumuz tarafından anlatıldığı takdirde herhangi bir cezai yaptırım olmayacak” dedi.

Taner Ünlü, uluslararası platformda futbolu idare eden UEFA’nın ve FIFA’nın bakış açısının barış ve kardeşlik olduğunu vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu:

“Bunu biz de kabul ediyoruz. Asker selamı bizim kültürümüze göre ki biz asker toplumuyuz, Orta Asya’dan beri hep mücadele ile geçiyor ömrümüz ve askerlik bize çok yakın geliyor. Ancak bunu Avrupalılara, futbolu idare edenlere anlatmak çok zor. Bu anlamda UEFA Etik Kurulu bir soruşturma başlattı. Federasyonumuz bu selamın anlamını anlatabilir. Bunun anlamını biz hepimiz biliyoruz bu ülkede yaşayan insanlar olarak. Bu harekat öncesi şehitlerimiz vardı ve şehitlerimizi anmak için yapılmıştı. Özellikle dış medyada çıkan çokça haberler var ve bizim ülkemizin karşıtı insanlar da bunun savaşı özendirme, savaşı anlatma gibi bir olgu olduğunu söylüyorlar ama oradaki futbolcu kardeşlerimizin hepsinin şehitlerimizi anmak adına, orada mücadele veren askerlerimize destek olmak adına bir hareket yaptığını biliyorlar. Bu da federasyonumuz tarafından anlatıldığı takdirde benim şahsi kanaatim böyle bir disiplin cezası verileceğini düşünmüyorum.”

"Bir ceza alacağımızı düşünmüyor"

Asker selamının UEFA tarafından etik davranış olmadığını nitelendirdiğini ifade eden Ünlü, “Asker selamını bizim spor mevzuatına uydurabileceğiniz bir madde yok ancak biraz önce de ifade ettiğim gibi sporun barış ve kardeşlik olması temel olgusu karşısında asker selamı ile savaşı çağrıştıracak bir eylem etik davranış olmadığı konusunda bir değerlendirme yapılarak soruşturma açıldı. Ancak bunun bir savaş sempatisi yaratmak anlamında değil tamamen şehitlerimizi anmak, orada mücadele veren askerlerimize güç vermek anlamında milli takımımızdan destek olduğunu anlamındadır. Dolayısıyla böyle bir ceza alacağımızı düşünmüyorum. Ama bunun karşılığında da asker selamının cezai yaptırımı yok gerçekten. UEFA’nın etik dışı davranış olarak nitelendirdiğini düşünüyorum ve biz savunmamızı verdiğimiz takdirde herhangi bir disiplin sevkinin olacağını düşünmüyorum” dedi.

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu