70 yaşındaki veteran judocu, torunlarıyla spora devam ediyor

Samsun'da yaşayan ve spor hayatını devam ettiren 70 yaşındaki judocu Mustafa Balcı, spora olan aşkını çocukları ve torunlarına da aşıladı.

SPOR 27.06.2022, 11:13 28.06.2022, 13:31 Ömer Aksan
70 yaşındaki veteran judocu, torunlarıyla spora devam ediyor

14 yaşlarında judoya başlayan Mustafa Balcı, kariyeri boyunca veteranlarda 2 dünya ve Avrupa şampiyonluğu, 5 Avrupa ikinciliği, 5 Avrupa üçüncülüğü, 3 dünya üçüncülüğü kazandı.

Torunlarıyla spora devam ediyor

Bir dönem güreş ve boks ile de ilgilenen, milli takımlarda judo antrenörlüğü görevinde de bulunan 70 yaşındaki Balcı, spor yaşamını veteran judocu olarak devam ettiriyor. Balcı'nın peşinden giden çocukları 38 yaşındaki Ayhan Balcı ve 40 yaşındaki Tayfun Balcı da milli sporcu olarak judoda başarılara imza attı. Ailede üçüncü kuşaktan Balcı'nın torunları olan 6 yaşındaki Almina, 7 yaşındaki Yusuf Mert, 11 yaşlarındaki Ayhan ve Eslem ile 12 yaşındaki Mustafa Balcı da dedelerinden judo eğitimi alıyor. Mustafa Balcı, Gençlik ve Spor Müdürlüğü2nde antrenörlük görevinde bulunan oğlu Ayhan Balcı'ya da destek vererek, genç sporcuları yetiştirmek için uğraşıyor.

Veteranlarda 8 yıldır birinci

Mustafa Balcı, 1966 yılında judoya başladığını ve o dönemde Türkiye’de çok da bilinen bir spor olmadığını belirtti ve "Judoyu Türkiye’de bilfiil bırakmayan bir tek benim. Foto Bahri vardı o dönemler, özel bir salon hazırlamıştı. Orada başladık." sözlerini kullandı.

Canik Belediyesinden emekli olduğunu söyleyen Balcı, öncesinde de milli takımlarda antrenörlük yaptığını ve ticaretle uğraştığını aktardı.

Yetiştirdiği sporcular, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu oldu

Emeklilikten sonra antrenörlük yaşamına devam ettiğini söyleyen Balcı, "Yetiştirdiğim Avrupa ve dünya şampiyonu sporcular oldu. İşitme engellilerde bir sporcum olimpiyat ikincisi oldu. Daha önce olimpiyat ve dünya şampiyonu oldu. Avrupa'da ikinci olan sporcularımız var." açıklamasını yaptı.

Türkiye'de son 18 senedir veteranlarda yapılan bütün turnuvalara katıldığını ve tamamında birinci olduğuna vurgu yapan Balcı, "Veteranlarda alt ve üst kiloda fark etmedi. Takım maçlarında hiç mağlup olmadık." şeklinde konuştu.

Balcı, gençlere spor yapmaları önerisinde bulunarak, "Ailem de bana çekti. Sporu seviyor, aşılamışız. Onlar da bunu sürdürüyor. 2 oğlum milli sporcu. Torunlarımda Türkiye dereceleri bulunuyor. Okullar arasında Türkiye şampiyonu oldu. Bir tanesi gruplarda Türkiye şampiyonu diğeri ise Türkiye üçüncüsü oldu." açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)
25
açık