56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sona erdi

56. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sona erdi. Turun kazanan ismi Fransa Delko takımından İspanyol bisikletçi Jose Manuel Diaz Gallego oldu. Gallego’ya ödülünü Bakan Muharrem Kasapoğlu törende takdim etti.

SPOR 18.04.2021, 16:43 19.04.2021, 16:25 Burak
56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu sona erdi

Cumhurbaşkanlığı’nın himayesinde gerçekleştirilen ve bugün son etabı Aydın Kuşadası’nda sona eren TUR 2021’de 29 saat 19 dakika ve 40 saniyelik dereceyle birincilik elde eden Gallego’ya turkuaz mayosunu Bakan Kasapoğlu törende takdim etti. Kasaboğlu, son etapta dereceye giren diğer sporculara da ve mayo kazananlara da podyumda eşlik etti.

Mayolar sahiplerini buldu

En iyi sprinterin aldığı yeşil mayoyu Belçikalı Jasper Philipsen aldı.

En iyi tırmanışçının aldığı kırmızı mayoyu, Salcano Sakarya Büyükşehir Belediyespor’dan Ukraynalı Vitaly Buts aldı.

Beyaz mayonun kazananı ise Hollandalı sporcu Ivar Slik oldu.

Bakan Muharrem Kasapoğlu’ndan tur sonrası açıklama

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun her geçen sene daha da iyi bir konuma geldiğini kaydetti.

Kuşadası’nda yapılan organizasyonda ödül töreninin ardından basın mensuplarına konuşan Kasapoğlu, “56 seneden beri süren ve Cumhurbaşkanlığı himayesindeki tek bisiklet yarışı olan bu organizasyon öyle inanıyorum ki daha da yukarılara çıkacaktır.

Ülkemizin birçok güzelliğinin dünyaca tanınabilmesi için bu organizasyon önemli bir vesile. Yurdumuzun dört bir yanı cennet vatan. Bu çerçevede spora ilişkin turizmin ülkemizde ulaştığı konum bizlere heyecan veriyor. Son 19 senede Cumhurbaşkanımızın önderliğinde spor tesisleşmesi bütün dünyaya meydan okuyacak konuma geldi. Şükürler olsun ki organizasyonlardaki kalitemizle çok ciddi bir tırmanışı da ortaya koyacağız. El birliğiyle bunu daha yukarılara taşıyacağız.” dedi.

Kasapoğlu sporcuların zorlu koşullar altında mücadele ettiklerini kaydederek açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Sporcularımız bir yandan rüzgarla, öte yandan karla karşılaştılar, kimi zamansa baharın güzelliklerini gördüler. Şükürler olsun ki bu anlamda da çok zengin bir ülkede yaşıyoruz. Halkımızın sıcakkanlılığını, turizm açısından geldiğimiz noktayla, bu organizasyonları nasıl en güzel şekilde yapabileceğimizi bütün dünyaya gösterdik. Bildiğiniz üzere Dünya Göçebe Oyunları, İslam Oyunları, gelecek ay İstanbul’daki Şampiyonlar Ligi’nin finali başta olmak üzere, pek çok organizasyona da en güzel şekilde ev sahipliği yapmayı sürdüreceğiz. Bisikleti yaygınlaştırmaya ilişkin çalışmalarımız, özellikle Konya’da geçtiğimiz günlerde temelini attığımız olimpik velodromumuz, gelişimimize inşallah önemli bir katkı sağlayacak. Bu güzel organizasyonumuza katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı: Şimdiye kadar ki en güçlü tur

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbayırcı da tamamlanan 56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun şimdiye dek yapılmış en güçlü tur olduğunu kaydetti.

Küçükbakırcı başarılı bir organizasyonu tamamladıklarını kaydederek, “Toplamda 8 etaptan ve bin 240 kilometreden oluşan organizasyonumuz, şimdiye dek yapılanlar arasında en güçlüsü oldu. Dünya ve tabi ülkemiz bir yandan pandemiyle mücadele ederken, dışarıda yapılan sporun avantajını kullanmış olduk ve böylesine başarılı bir organizasyonu tamamladık.” dedi.

Yorumlar (0)
25
açık