Vali'den Berhan Şimşek için suç duyurusu!

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, "vali militan, kaymakam militan" şeklindeki sözleri sebebiyle eski CHP Milletvekili Şerhan Şimşek için suç duyurusunda bulundu. Kocaeli Valiliğinden yapılan açıklamada ise seçim kazanmadan iktidar olmaya alışmış darbeci zihniyetin karşısında olduklarını bildirdi.

SİYASET 24.01.2021, 16:26 25.01.2021, 11:38 Cemil Turan
Vali'den Berhan Şimşek için suç duyurusu!

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, konuk olarak katıldığı bir televizyon kanalında "vali ve kaymakamlara yönelik ifadeleri" sebebiyle 22. Dönem CHP Milletvekili Berhan Şimşek hakkında Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Kırklareli Valiliğinin açıklamasında Berhan Şimşek'in "Vali militan, kaymakam militan, yargıçlar militan" şeklindeki ağır ithamların tüm vali, kaymakam ve hakimlerin halk nezdinde itibar ve saygınlığını kaybetmesine, gözden düşmesine yol açabileceği belirtildi.

Eleştiri niteliğini ve haddi aşan, fikir niteliğinde bulunmayan, tamamen aşağılayıcı ve küçük düşürücü nitelikteki sözleri sebebiyle Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığına Berhan Şimşek hakkında suç duyurusunda bulunulduğu ifade edildi.

Kocaeli Valiliğinden Berhan Şimşek'e sert tepki

Kocaeli Valiliği ise CHP'li Berhan Şimşek'in "Vali militan, kaymakam militan, yargıç militan" sözlerine tepki göstererek, devlet denilince akla ilk gelen vali ve kaymakamları itibarsızlaştırma amaçlı sinsi her türlü girişimin, aziz milletin yüksek feraseti ve sağduyusu karşısında akamete uğramaya mahkum olduğunu vurguladı.

Vesayet odaklarının, seçilmiş siyasi iktidarlara askeri, adli, mülki ve sermaye gruplarını kullanarak sopa sallama ve had bildirme dönemlerinin çok geride kaldığını kaydeden Kocaeli Valiliği, bu yüzden seçim kazanmadan iktidar edilmeye alışmış elitlerin, Türkiye Cumhuriyeti devletinin en önemli kurumlarına ve o kurumları yönetenlere "militan" sözleriyle saldırdığını hatırlatarak, tüm mülki idare amirlerinin, devletin emrinde ve aziz Türk milletinin hizmetinde olduğunu, meşru siyasi iktidara haddini bildirme gibi tüm darbeci zihniyetin açık bir şekilde karşısında olduklarını bildirdi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Valiler hükümet politikalarının şehirlerde uygulanmasından sorumludurlar ve Cumhurbaşkanını temsil eden devlet adamlarıdır. Mülki idare amirleri, mezun oldukları üniversitelerde akademik yeterlilikleri, 3 seneyi aşan staj, yurt dışı ve yurt içi eğitimleriyle en sağlam yetiştirilen meslek mensuplarıdır. Aynı zamanda ömürlerini devletine ve milletine vakfedecek kadar da vatansever insanlardır. Devlet deyince akla ilk gelen, aziz Türk milletinin gönlünde taht kurmuş vali ve kaymakamlarımızdır. Bu mülki idare amirlerini itibarsızlaştırma amaçlı tüm sinsi girişim, aziz milletimizin yüksek feraseti ve sağduyusu karşısında akamete uğramaya kati surette mahkumdur."

Yorumlar (0)
5
açık