Türkiye’den Azerbaycan çıkışı: Hakan Fidan dünyaya mesaj verdi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, yaptığı açıklamada Laçin yolunun Azerbaycan toprağı olduğunu belirterek “Dolasıyla Azerbaycan hangi tedbiri gerekli görüyorsa onu alır. Almak da en büyük egemenlik haklarından biri” ifadelerini kullandı.

SİYASET 31.07.2023, 14:23 Şeyda Gül
Türkiye’den Azerbaycan çıkışı: Hakan Fidan dünyaya mesaj verdi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara’da Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile düzenlediği ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Ermenistan - Azerbaycan ilişkileri konusunda değerlendirmelerde bulunana Bakan Fidan, “Bölgesel istikrara giden yol kapsamlı bir barış anlaşmasından geçiyor. Bunun için Zengezur bağlantısının açılması büyük öneme sahip” değerlendirmesinde bulundu.

Laçin yolu Azerbaycan toprağıdır

“Laçin yolu biliyorsunuz Azerbaycan toprağıdır” diyen Bakan Fidan, dolasıyla Azerbaycan hangi tedbiri gerekli görüyorsa onu alacağını söyledi. Tedbir almanın da en büyük egemenlik haklarından biri olduğunu vurgulayan Bakan Fidan, tıbbi geçişlerin de mümkün olduğunu kaydetti. Kapsamlı malzeme nakline uygun diğer güzergahların da tahsis edilmiş durumda olduğunu aktaran Bakan Fidan, “Bütün bu değerlendirmelere baktığımızda Azerbaycan’ın bu konuda eleştirilmesinin haklı bir zemini olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Kalkınma sürecinin bir an önce başlaması

“Bizim inancımız bir an önce Ermenistan’la Azerbaycan arasındaki anlaşmaların imzalanması” diyen Bakan Fidan, Türkiye’nin de böylece Ermenistan’la ilişkilerini normalleştireceğini aktardı. Bakan Fidan, “Kafkasya’da Azerbaycan, Türkiye ve Ermenistan’ın merkezinde bulunduğu bir ekonomik ve istikrar kalkınma sürecinin bir an önce başlaması” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)