TBMM'nin bu haftaki mesaisi belli oldu

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda önümüzdeki senenin bütçesinin görüşmeleri tamamlanacak, Meclis Genel Kurulunda Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sürecek.

SİYASET 19.11.2023, 21:35 topcu
TBMM'nin bu haftaki mesaisi belli oldu

Haftalık faaliyetine 21 Kasım 2023 Salı günü başlayacak olan Meclis Genel Kurulunda Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi'nin görüşmeleri devam edecek.

Teklif doğrultusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı olan kamu tüzel kişiliğini taşıyan Aile ve Gençlik Fonu oluşturulacak. Aile ve Gençlik Fonunun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı başkanlığında, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı'ndan olmak kaydıyla beş kişiden meydana gelecek.

Aile ve Gençlik Fonu Yönetim Kurulu, kaynak aktarımı gerçekleştirilecek projeleri, aktarılacak kaynağın tutarını, harcama programlarını onaylayacak. Öte yandan, Aile ve Gençlik Fonuna dair mali veriler, en geç altışar aylık dönemler itibarıyla halkla paylaşılacak.Bütçe görüşmelerinde komisyon süreci geçilecek

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda 20 Kasım'da Dışişleri Bakanlığının, 21 Kasım'da Adalet Bakanlığının, 22 Kasım'da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının, 23 Kasım'da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının, 24 Kasım'da ise Cumhurbaşkanlığının bütçesi ile 2024 senesi gelir bütçesi, 2024 Senesi Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin maddeleri, 2022 Senesi Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi maddeleri görüşülecek. Böylelikle komisyonda 2024 bütçesinin görüşmeleri bitmiş olacak.

Ayrıca 23 Kasım'da Balıkçılık ve Su Ürünleri Araştırma Komisyonu bir araya gelecek.

Salı ve çarşamba günlerinde ise Meclis'te grubu olan partilerin grup toplantıları yapılacak.

Yorumlar (0)