TBMM Başkanı’ndan yeni anayasa açıklaması: Heyecan verici!

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop yeni anayasa gündemine ilişkin açıklama yaptı. Şentop, “Böyle bir çağrı heyecan veriyor. Partilerin konuya ilişkin tutumlarını görmek istiyoruz.” dedi.

SİYASET 03.02.2021, 14:27 04.02.2021, 11:44 Burak
TBMM Başkanı’ndan yeni anayasa açıklaması: Heyecan verici!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası gündeme aldığı yeni anayasa çalışmasına ilişkin açıklamalar art arda gelmeye devam ediyor.

Bahçeli dün yapmış olduğu yazılı açıklamalarda net ifadeler kullanarak, ‘Yeni anayasaya ihtiyaç vardır ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin bu konuya ilişkin desteği tamdır’ demişti.

Yeni anayasaya ilişkin açıklama

Mustafa Şentop’tan konuya ilişkin önemli bir açıklama geldi. Şentop yeni anayasaya ilişkin şu cümleleri kullandı:

“Öncesinde bir uzlaşma komisyonu oluşmuştu. AK Parti’yi temsil etmiştim. Anayasa’nın yarısı civarında hükümlerde bütünüyle mutabakata varılmıştı. Anlaşılan maddeleri geçirme çağrısı olmuştu. Böyle bir çağrı heyecan veriyor.

Yeni anayasa şu an anayasada olmayan hükümlerden oluşan anayasa alamı taşımıyor. Benimsenmiş ve yerleşmiş hükümler bulunuyor. Mühim olan anayasanın Meclis tarafından yapılması ve paradigması. Üstünden çok uzun bir zaman geçti. Yeni anayasayı tartışmak, müzakerede olmanın olumlu olacağını düşünüyorum. Öncesinde uzlaşma komisyonu kurulmuştu. Yeni anayasaysa tartışması heyecan verici ve partilerin bu konuya ilişkin tutumlarını görmek istiyoruz. Yeni bir anayasa dendiğinde bütünüyle mevcut olandan farklı anayasa demek olmuyor bu. Cumhurbaşkanlığı sisteminde cumhurbaşkanı partilidir. Başkanlık sistemi ve cumhurbaşkanlığı sistemi aynı anlamı taşıyor.”

Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu