SHP 14 yıl sonra yeniden kuruldu, Kılıçdaroğlu ve Karayalçın cephesinden açıklama geldi!

Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) 14 yıl sonra yeniden siyaset sahnesine döndü. Genel merkez adresi Çankaya, Ankara olarak bildirilen SHP'nin yeniden kuruluşu, Murat Karayalçın ve Kemal Kılıçdaroğlu'nu gündeme taşıdı. Partinin kurucu isimleri ise kulislere sızdı.

SİYASET 08.07.2024, 17:20 09.07.2024, 16:52 Buse Önder
SHP 14 yıl sonra yeniden kuruldu, Kılıçdaroğlu ve Karayalçın cephesinden açıklama geldi!

Bir dönem meydanlarda kitleleri etkileyen Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), 14 yıllık bir aradan sonra yeniden siyaset sahnesine çıktı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "faaliyette olan siyasi partiler" listesine eklenen SHP'nin adresi "Meşrutiyet Mahallesi, Karanfil Sokak, Çankaya, Ankara" olarak bildirildi.

Karayalçın ve Kılıçdaroğlu'ndan açıklamalar

SHP'nin yeniden kurulması, 28 Haziran 2024 itibarıyla Ankara'da siyasi hareketliliğe neden oldu. Gözler eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve SHP'nin son genel başkanı Murat Karayalçın'a çevrildi. Karayalçın, "SHP'nin tekrar kurulduğu söylenemez, bu girişim SHP'nin isminden yararlanmak isteyen birileri tarafından yapılmış gibi görünüyor" dedi.

Karayalçın ayrıca, "Biz CHP olarak iktidara yürüyoruz ve yeni bir bölünmeye asla fırsat vermemeliyiz" yorumunda bulundu.

Kılıçdaroğlu cephesinden ise yeniden kurulan SHP ile bağlantılarının olmadığını belirten açıklamalar geldi. Kılıçdaroğlu'nun yakın kurmayları, yeni parti kurduğu iddialarını "deli saçması" olarak nitelendirdi.

Genel merkez tartışması

SHP'nin genel merkez adresi olarak bildirdiği Kızılay Karanfil Sokak'taki adreste bir ofis bulunmadığı, sadece kağıt üzerinde bildirilen bir nokta olduğu Haber Global muhabiri tarafından tespit edildi.

SHP'den resmi açıklama

SHP'den yapılan resmi açıklamada, "Partimiz, 28 Haziran 2024 tarihinde sosyal demokrasi anlayışı ve aynı hedeflerle resmen yeniden kurulmuştur. 10 Temmuz 2024 tarihinde resmi açıklama ile parti kadromuz ve programımız duyurulacaktır. Sosyal Demokrasi anlayışı ülkemize hayırlı olsun" denildi.

Kurucu isimler belli oldu

Yeniden kurulan SHP'nin kurucu isimleri de kulislere sızdı. Kurucu isimler arasında Abdullah Çapar, Ahmet Arslan, Akın Gülay, Aziz Kızılarslan, Berat Umut Hoşgör, Burak Çelik, Diler Korkmaz, Doğukan Akdeniz, Emirkan Akdeniz, Emre Can Dursun, Enes Çelik, Engin Akyıldırım, Erdal Kayhan, Erdem Kaya, Erhan Kardeş, Gürkan Çelik, Hasan Korkmaz, İsmail Berk Güldoğan, Jale Ak, Kadriye Çelik, Mervenur Çelik, Mithat Çelik, Mücahit Çetinkaya, Okan Kanpara, Onur Karataş, Osman Ali Cavcı, Sabriye İçkilli, Selahattin Kardeş, Şaban Ergül, Tamer Demircan, Yunus Diler ve Zülfü Hamit Altın yer alıyor.

SHP üçüncü kez kuruldu

SHP, 1995 yılında Murat Karayalçın liderliğinde CHP ile birleşerek kurumsal kimliğini feshetmişti. 2002 yılında tekrar kurulan SHP, 2010 yılında Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) ile birleşmişti. Böylece SHP, üçüncü kez siyaset sahnesine döndü.

Yorumlar (0)