"Seçim bitti, şimdi sıra ekonomide"

CHP Sözcüsü Öztrak, İstanbul seçiminin Ekrem İmamoğlu lehine sonuçlanmasının ardından, "Artık seçim bitti. Yapay gündemleri bırakıp ekonomiye dönme zamanı geldi." dedi.

SİYASET 24.06.2019, 16:12 Banu Fırıncılar
"Seçim bitti, şimdi sıra ekonomide"

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimi'nin ardından açıklamalarda bulundu. 

Seçimi kazananın İstanbul'un vicdanı olduğunu ifade eden Öztrak, “İstanbul seçimi artık geride kaldığına göre memleket yönetimini, aile şirket yönetimi ile karıştırma dönemi bitmiştir." dedi. 

Öztrak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Ekonomideki sıkıntıların krize dönüşmesi sonrası geçen yıl ağustosta genel başkanımız 13 maddelik bir yol haritası açıkladı. Bunların hiçbirine kulak verilmedi. Kan kaybeden ekonomiye aspirim tedavisi uygulandı. Bütüncül önlem almak yerine 7 paket açıkladılar. Dengelendik, dengeleniyoruz dediler, krizin bu defa da teğet geçeceğini zannettiler. Bu yanılgının faturasını milletçe ödüyoruz. Tek adam, parti devletine geçip parlamentoyu geri plana ittikten sonra ekonomik kriz daha da derinleşti."

"Bütçe açığı bu yıl üçe katlandı"

Faik Öztrak, seçim süreçlerinin bütçeye önemli yansımaları olduğunu belirterek, "Bütçe açığı bu yıl üçe katlandı. Maliye politikasıyla ekonomiyi canlandırma olanakları ilk beş ayda tüketildi. Fatura her zaman olduğu gibi vatandaşa çıktı. Mart ayında yüzde 10 olan işsizlik oranı yüzde 14'e çıktı." dedi.

Artık seçim bittiğini ve yapay gündemleri bırakıp ekonomiye dönme zamanının geldiğini vurgulayan Öztrak, "Saray yönetimi artık silkelenip kendisine gelmeli. Ekonomik ve Sosyal Konsey bir an önce toplanmalı. 5 yıllık kalkınma planı bir an önce yasalaşmalı. Alınacak önlemler, ithalat yerine üretimi, borç yerine kazancı önceleyen programın parçası olmalıdır. Vatandaşların sandıkta verdiği mesaj çerçevesinde demokrasi ve hukuk anlayışı güçlenmeli. Gerginlikler azaltılmalı." açıklamalarında bulundu. 

Yorumlar (0)
-0°
açık