Sarıgül'den sistem eleştirisi: "Bürokrasi sorumluluk alamıyor"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde her şeyin tek adamın ağzından çıkacak söze baktığını kaydeden TDP Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, depremde gerekli çalışmaların hızlı şekilde yürütülememesini buna bağladı. Parlamenter sistemden yana olduklarını söyleyen Sarıgül, mevcut sistemin sorunlarından bahsetti.

SİYASET 13.03.2023, 15:42 Hakan Öksüz
Sarıgül'den sistem eleştirisi: "Bürokrasi sorumluluk alamıyor"

Partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, depremin ardından gerekli çalışmaların yürütülemediğinden yakındı. Tek adamın ülkeyi yönettiği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin sorunları çözemediğini kaydedan Sarıgül, parti olarak parlamenter sistemden yana olduklarının altını çizdi.

"Hata yaparız korkusuyla inisiyatif alanıyorlar"

Tüm yetkileri tek kişide toplayan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin aksayan yönlerinden bahseden Sarıgül, "Hata yaparız korkusuyla kimse sorumluluk almıyor. Bu sistemde bürokrasi inisiyatif alamıyor. Sayın Erdoğan talimat vermeden hiçbir şey yapılamıyor." dedi.

"Depremzede çiftçi ve esnafın borcu silinsin"

Depremzede çiftçi ve esnaflara kredi yerine hibe desteği verilmesi gerektiğinin altını çizen Sarıgül, "Çiftçilerin ve esnafların bankalara ya da kooperatiflere olan doğal gaz, su, telefon ve elektrik borçları silinsin. İnşa edilecek iş yerleri ile konutlar, deprem bölgesindeki vatandaşlara ücretsiz verilsin. Depremin ardından engelli hale gelen ve yaralanan vatandaşlara da ilaç, tedavi ve protez ücretsiz sunulsun. Bunlar zorunluluktur." ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)