Pazar günü nasıl oy kullanacağız? Kimler oy kullanabilecek?

İstanbul'da yaşayan 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 23 Haziran Pazar günü yeniden sandığa gidecek. 31 Mart'tan farklı olarak FETÖ'ye de kötü bir haber var.

SİYASET 19.06.2019, 10:32 19.06.2019, 10:53
Pazar günü nasıl oy kullanacağız? Kimler oy kullanabilecek?

İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine ilişkin kararının ardından 23 Haziran Pazar günü yeniden oy kullanacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)'nin İstanbul seçim sonuçlarıyla ilgili itirazını karara bağlamıştı. Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine, CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının iptaline karar vermişti. Bu durumda, İstanbul'daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, 23 Haziran Pazar günü 31 bin 124 sandıkta yeniden oy kullanacak.

Seçime dört gün kala 8 başlıkta yenilenecek İstanbul seçimleri şu seyri izleyecek:

8 başlıkta yenilenen İstanbul seçimleri

1- Seçmene tek oy pusulası verilecek.

23 Haziran Pazar günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, seçmenin önüne sadece İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait oy pusulası konulacak. Birleşik oy pusulalarının basımında 31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçim için uygulanan esasların aynısı uygulanacak.

2- Yeni seçimde sadece oy verme işlemi tekrar edilecek.

Yeniden yapılması gereken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri, bu seçimin tekrarı ve seçimin devamı niteliğinde olduğu için sadece oy verme işlemleri tekrarlanacak.

3- Aynı partiler seçime giriyor.

Seçime katılabilecek siyasi partilerin yeniden tespit ve ilan edilmesine gerek bulunmuyor. 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerine katılan siyasi partiler bu seçime de katılabiliyor.

4- Sandık kurulları yeniden oluşturuluyor.

Seçim sandık kurullarının oluşumundaki usulsüzlükler nedeniyle iptal edildiği için sandık kurulları sil baştan oluşturulacak. Sandık kurulu başkan ve üyeleri, 31 Mart seçimlerinde olduğu gibi değil, yasaya uygun olarak devlet memurları arasından seçilecek. 31 Mart 2019'da yapılan seçimde sandık kurullarına üye veren partiler, İstanbul'da gerçekleştirilecek yenileme seçimlerinde de sandık kurullarına üye verebilecek. İstanbul'da gerçekleştirilecek yenileme seçimlerinde seçime katılma yeterliliği saptanan ve ilan edilen siyasi partilerin müşahit bulundurma hakları var.

5- Seçmen listeleri güncellenmeyecek.

31 Mart 2019'da yapılan seçimler için güncelleştirilmiş ve kesinleşmiş sandık seçmen listeleri yeni bir güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak. 23 Haziran 2019'da yapılacak seçimde kullanılacak sandık seçmen listelerinin ve her bir sandıkta oy kullanacak seçmen sayısının 31 Mart seçimi ile aynı olması gerekiyor. Bu noktada sıkıntı ise şu: Herhangi bir seçmenin ikamet etmediğinin anlaşıldığı ancak çok sayıda oyun kullanıldığı adresler ve bir adreste var olan ikamet eden kişi sayısının çok üzerinde oyun kullanıldığı adreslerin ne olacağı bilinmiyor.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan seçimden sonra ortaya çıkan 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun"un, "silah altında bulunan erler, askeri öğrenciler, cezaevindeki hükümlüler, kısıtlılar ve kamu hizmetinden yasaklı olanlar"ı içeren 7. ve 8. maddeleri kapsamındaki seçmenlerin seçmen kütüğündeki kayıtlarına "oy kullanamaz" şerhi düşülecek ve bu kişiler oy kullanamayacaklar.

İstanbul ilinde yapılacak yenileme seçimlerinde seçmen kütükleri üzerinde değişiklik olmayacağından, Yüksek Seçim Kurulu (YSK)'nun ilgili kararı uyarınca ceza infaz kurumlarında bulunan tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanlardan, yerleşim yeri adresi İstanbul dışı olan veya ceza infaz kurumunu birinci adres olarak bildirenlerin de seçmen listelerindeki kayıtlarına "oy kullanamaz" şerhi düşülecek ve bu kişiler oy kullanamayacaklar.

6- 23 Haziran'da 18 yaşına girenler oy kullanamayacak.

Güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimlerde de kullanılacak listelerde hata nedeniyle kalan ölü ve kısıtlı seçmenlerin adının yanına oy kullanamayacağına dair şerh düşülecek. Bu seçim yenileme seçimi niteliğinde olduğu için 23 Haziran'da 18 yaşını dolduranlar oy kullanamayacak.

7- Süreçte askerden gelenler de oy kullanamayacak.

31 Mart'ta askerde olup 23 Haziran'a kadar terhis olanlar da seçmen listesinde yer almadığı için oy kullanamayacak.

8- Seçim işleri İstanbul'dan yürütülecek.

Bu seçimle ilgili iş ve işlemler, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından değil seçimi yönetecek İstanbul İl Seçim Kurulunca uygulanacak.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu