Özgür Özel’den 'boş koltuk' tartışmalarına yanıt geldi

Özgür Özel'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmede boş koltuk dikkat çekmişti. Özgür Özel yaptığı açıklama ile birlikte gündeme oturan bu konuya açıklık getirdi.

SİYASET 03.05.2024, 16:34 03.05.2024, 17:20 Buse Önder
Özgür Özel’den 'boş koltuk' tartışmalarına yanıt geldi

Dün siyasi kulislerde dikkat çeken bir görüşme gerçekleşti. AK Parti ve CHP, 8 yıl aradan sonra bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel'i AK Parti Genel Merkezi'nde ağırladı.

Görüşmenin ardından ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da Özel'i CHP Genel Merkezi'nde ziyaret edeceği bilgisi kamuoyuna duyuruldu.

Boş koltuk dikkat çekmişti

Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından, zirveden fotoğraflar yayınlandı. Ancak, görüşme sırasında salonda bulunan tekli koltuğun boş olması dikkat çekti ve sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Konuya ilişkin bugün Özgür Özel'den bir açıklama geldi. Özel, DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan ile gerçekleştirdiği bir görüşmede bu konuya değindi.

‘İadeiziyaret adımıyla çözüldü’

Gerçekleştirilen görüşmenin demokrasi açısından önemli bir görüşme olduğunu vurgulayan Özel,  “Boş koltuk sorunu iadeiziyaret adımıyla çözüldü" ifadelerini kullandı.

Krizleri yeniden konuşmanın anlamlı olmadığını vurgulayan Özel, “Ortaya çıkan tablo ve aramızdaki görüşmeden sonra Sayın Erdoğan'ın CHP'ye bir ziyaret yapma talebini iletmesi ile birlikte olabilecek en iyi şekilde çözülmüş oldu” dedi.

‘Demokrasi açısından önemli bir kilometre taşı’

Özel ayrıca, kamuoyunun gündeminde ne varsa hepsini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme imkanı bulduklarını belirterek, kendisi dinlediğini ve heyetinde bulunanların konuşulanları not aldığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın değerlendirmelerini dinlediklerini vurgulayan Özel, “Türkiye demokrasisi açısından önemli bir kilometre taşı olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Özgür Özel, siyasetçiler arasındaki iletişimin önemini vurgulayarak, Erdoğan’ın da, toplantı boyunca sunulan gündemleri dikkatle dinlediğini belirtti.

“Siyasetçiler arasındaki diyalogun kesintiye uğraması, demokrasi için felaket olmuştur. Geçmişte, özellikle 1977 ile 1980 arasında iktidarla ana muhalefet arasında kopukluk yaşandığında Türkiye büyük sıkıntılar yaşamıştır. Bizim için önemli olan, tüm siyasi partilerin birbirleriyle konuşabilmesi, anlaşamasa da fikir ayrılıklarını sağlıklı bir şekilde tartışabilmesidir” ifadelerini kullanan Özel bu görüşmenin demokrasinin temel unsurlarından biri olduğunu vurguladı.

Görüşmeye Namık Tan da katıldı

Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmeden önce eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i ziyaret ettiğini ve Sezer'in, Özel Kalem Müdürü'nün eski bir büyükelçi olması nedeniyle görüşmeye bir büyükelçi görevlendirmesi önerisinde bulunduğunu belirtti.

Görüşme sırasında CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan'ın heyette bulunduğunu ve Tan'ın özel birikimiyle notlar aldığını ifade eden Özel, büyükelçi seçiminde kendisinin tercih yaptığını ve bu görevi Namık Tan'a verdiğini dile getirdi.

Deprem Bakanlığı kurulması önerisi

Özel, Türkiye'nin başlıca beka sorunlarının başında İstanbul'da muhtemel bir depremin geldiğini vurgulayarak, "Deprem bakanlığının kurulması son derece önemlidir. Bu, siyasi çekişmelerin ötesinde ele alınması gereken bir meseledir. Türkiye'nin en ciddi beka sorunlarından biri budur” İfadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a deprem bakanlığının kurulması gerektiğini önerdiğini belirten Özel, “Ayrıca, Meclis'teki tüm partilerden birer bakan yardımcısının talep edilmesi durumunda, partimden bir bakan yardımcısını görevlendireceğimi ifade ettim. Bu, siyasi değil, insani bir sorumluluktur" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)