Özgür Özel, CHP'nin en büyük hatasını açıkladı: "Duyunca şoke olduk"

Parti liderliğine adaylığını koyan CHP Grup Başkanı Özgür Özel, seçim sürecinde yaşananları ve yenilginin gerekçelerini açıkladı. İktidarın bu kadar hatalar yaptığı bir dönemde kazanmaları gerektiğinin altını çizen Özel, CHP'nin en büyük hatasını açıkladı. "39 milletvekili verileceğini duyunca şoke olduk." diyen Özel, Sadullah Ergin'in adını milletvekili listelerinde görünce yaşadığı şaşkınlığı anlattı.

SİYASET 19.09.2023, 11:23 19.09.2023, 17:13 Hakan Öksüz
Özgür Özel, CHP'nin en büyük hatasını açıkladı: "Duyunca şoke olduk"

CHP'de seçim yenilgisi sonrası patlak veren parti içi liderlik tartışmaları sürüyor. Genel başkanlığa adaylığını koyan CHP Grup Başkanı Özgür Özel, katıldığı FOX TV canlı yayınında son gelişmeler hakkındaki görüşlerini dile getirdi. 

"4 kişiden 3'ü bize oy vermemiş, bunu oturup düşünmek gerek"

Erdoğan'ı yeneceklerine inandıklarını ancak bunu başaramadıklarını kaydeden Özel, "CHP seçimde yüzde 25 oy aldı. 4 kişiden 3'ü bize oy vermemiş. Bunu oturup düşünmek gerek. İktidar 20 yıldır ülkeyi yönetiyor. Bu kadar da hatalar yaptılar. Böyle bir seçimi kaybetmemeliydik." dedi.

"En büyük hatamız, kendimiz olmamaktı"

Seçim yenilgisinin pek çok gerekçesinin olduğunu söyleyen Özgür Özel, "En büyük hatamız, kendimiz olmamaktı. Öyle bir rejim var ki yönetimde, bizi de ittifak siyasetine mecbur bıraktı. Tek başımıza yüzde 50+1 alamayacağız için ittifak zorunluydu. CHP olarak kendi kimliğimizi savunmak yerine istemediğimiz yerlere savrulduk." ifadelerini kullandı.

"Hiçbir parti, toplumun bütün kesimlerini temsil edemez"

CHP'de 8 yıldır grup başkanvekilliği yaptığını hatırlatan Özel, "Her MYK toplantısında da aynı şeyleri dile getirdim. CHP olarak farklılaşmamalıyız ve kendi kimliğimizi savunmalıyız. Köklerimizden kopmamamız gerekiyor. Hiçbir parti, toplumun bütün kesimlerini temsil edemez. Parti olarak bizi var eden sosyal demokrat kriterleri unutmayarak buna göre bir konum almalıydık." şeklinde konuştu.

"39 milletvekili verileceğini duyunca şoke olduk"

Millet İttifakı'ndaki partilere 39 milletvekili verileceğini duyunca şoke olduklarını kaydeden CHP Grup Başkanı Özgür Özel, "Bizim tahminimiz 10 vekilin verileceğiydi. 39 olduğunu duyunca inanmakta güçlük çektik. Sadullah Ergin'in adını görünce de 'Umarım sim benzerliğidir, yoksa bize sıkıntı çıkaracak.' dedim. Her şey olmuş bitmiş. Seçim için sahaya çıkınca dönüp de bunları eleştiremezdiniz. Bağrımıza taş basarak hazırlanan listeleri savunduk." değerlendirmelerinde bulundu.

"İttifak, CHP'ye kaybettirdi"

İttifakın CHP'ye hiçbir şey getirmediğini, aksine kaybettirdiğini vurgulayan Özel, "Vekil sayısı olarak da bize kaybettirdi ittifak. Genel başkanlığı kazanırsak, CHP'nin 6 ok ilkelerine bağlı kalacağız. Ülkenin yüzde 85'inin emeği sömürülürken sessiz kalamayız. Kendi kimliğimizle seçimlere gireceğiz." dedi.

Yorumlar (0)