Ömer Çelik'ten AB'ye sert uyarı!

Türkiye olmadan Avrupa'nın güvende olmayacağını söyleyen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan ile gerilimde AB'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım uygulaması fikrinin hiç iyi bir fikir olmadığını belirterek, "AB, mülteci konusunda iş birliği beklemesin" dedi.

SİYASET 04.09.2020, 12:20
Ömer Çelik'ten AB'ye sert uyarı!

Atina, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in "Sıcak çatışma yaşanmaması için Türkiye ile Yunanistan teknik görüşmelere başladı" açıklamasını yalanlamıştı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise Ankara ile Atina arasında "yürüyen mekanizmalar" bulunduğunu belirterek, bunun askerî ve teknik bir yaklaşım olduğunu, ikili sorunların çözülmesine yönelik bir yaklaşım olmadığını, NATO'nun bu gerilimin düşürülmesi için zemin oluşturmaya çalıştığını ve Ankara'nın da bu çabaya olumlu yaklaştığını kaydetti.

Yunan tarafının NATO'nun çabalarını reddettiği yönündeki haberleri yorumlayan Ömer Çelik, "Reddederlerse mantıksız bir hamle olur" dedi. Yunanistan'ın, Türkiye'ye 2 kilometre uzaklıkta bulunan Meis adası üzerinden kıta sahanlığı üretmeye çalıştığını hatırlatan Ömer Çelik, "Meis adası bir ana kara değil. Yunanistan 'takım adaları' devleti de değil. Uluslararası mekanizma çalışır ve kurallar konulursa herkes için iyi olur. Biz her türlü arabuluculuk ve diyaloğa tamam derken Yunanistan buna yanaşmıyor." diye konuştu.

Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de güçler arası bir çatışmanın tarafı olmak istemediğini ancak Merkel'in "Yunanistan'ın arkasındayız" diyerek Atina'ya prim verdiğini bildiren Ömer Çelik, Türkiye'nin bir keresinde Navtex ertelemesi yaptığını, bunu fırsat bilen Yunanistan'ın o sırada Mısır ile korsan anlaşma yaptığını kaydederek, "Navtex ilan etmeyin gemilerinizi çekin falan derlerse kesinlikle buna yanaşmayız." dedi.

AB'nin mülteci anlaşmasını unuttuğunu, konuyu "3+3 milyar avro" meselesine indirgediklerini söyleyen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Türkiye'ye karşı kırmızı çizgilerimiz var" diyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un bile "Ama Türkiye ile işbirliklerimiz var, konuşmamız lazım" dediğini anımsatarak, "Türkiye olmadan Avrupa'nın güvenliği söz konusu olamaz. Yaptırım noktasına gelemezler. O saatten sonra mülteci konusunda iş birliği bekleyemeyeceklerini biliyorlar." ifadelerini kullandı.

Ömer Çelik, AB'nin "Doğu Akdeniz'de Türkiye'ye yaptırım uygularım, diğer alanlarda iş birliğime devam ederim" diyemeyeceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
26
açık