Öğrenciler Akar'ı asker selamıyla karşıladı

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, gittiği memleketi Kayseri'de öğrenciler tarafından asker selamı ile karşılandı.

SİYASET 20.10.2019, 13:43 20.10.2019, 13:53 Hülya İlgin
Öğrenciler Akar'ı asker selamıyla karşıladı

Tarihî Kayseri Lisesi'nde öğrencilerle buluşan Millî Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar, öğrenciler tarafından asker selamıyla selamladı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, okumuş olduğu Kayseri Lisesi'nde öğrenci buluşmalarına katıldı. Etkinliğe Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ve öğrenciler katıldı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın salona girişi anons edildiği sırada öğrenciler ayağa kalkarak Bakan Hulusi Akar'ı asker selamı ile karşıladı ve Kayseri Lisesi Marşı'nı okudu. 

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar da öğrencilerle birlikte marşın bir bölümünü okudu.

Öğrencilere tavsiyeler

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kayseri Lisesi'nde öğrencilerle buluştuğu etkinlikte, "Türk Silahlı Kuvvetleri olarak normalin dışında güç kullanmamız asla söz konusu değildir. Bu öncelikle bizim inancımız ve vicdanımız gereğidir" ifadelerini kullandı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, okuduğu Kayseri Lisesinde öğrencilerle bir araya geldi. Öğrencilere eğitim ve öğretim hayatında dikkat etmeleri gereken konularda tavsiyelerde bulunan Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, öğretmenlerine sürekli sorular sorarak öğrenmeye çalışmalarını istedi.

Savunma sanayiinin geldiği nokta!

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, öğrencilerin sorularını da cevapladı. Bir öğrencinin "Savunma sanayimizin geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz?" şeklindeki sorusu üzerine Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, şu cevabı verdi:
"Savunma sanayimiz Sayın Cumhurbaşkanlığımızın kişisel olarak takip etmesi ve desteği ile çok ciddi atılımlar yapıldı. Şu anda Türk savunma sanayiinde millilik ve yerlilik oranı yüzde 75’lere dayandı. Meşhur İHA (insansız hava aracı) meselesi var. 2011 ve 2012 yılında Genelkurmay 2. Başkanlığını yaparken bizim için bir kabustu. Bizim İsrail’den aldığımız HERON dediğimiz, gözcü dediğimiz İHA’lar vardı. Bunların motorları ve diğer bakımları İsrail tarafından yapılıyordu. Parasını verdiğimiz hâlde bakımını yapmadılar. 2012 yılında kriz vardı, Mavi Marmara hadisesi vardı. 'Yapmıyoruz' dediler. Çok şükür şu anda biz hem insansız hava aracı (İHA) hem de silahlı insansız hava aracı (SİHA) yapıyoruz ve satıyoruz. Bu da operasyonlarda en önemli araçlardan biridir."

"Öldürdük demiyoruz, etkisiz hâle getirmek diyoruz"

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar bir öğrencinin "Bizzat savaş cephesinde bulundunuz mu, bir anınızı anlatır mısınız?" sorusunu ise şu şekilde cevapladı:
"Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) olarak normalin dışında güç kullanmamız asla söz konusu değildir. Bu öncelikle bizim inancımız ve vicdanımız gereğidir. Operasyonda çok enteresan bize ateş eden terörist hemen bize 'komutanım' demeye başlıyor, çok enteresan. Bizim Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye’nin ne kadar asil olduğunu göstermek için biz hiçbir şekilde öldürdük demiyoruz. Bu hakikaten bizim övüneceğimiz bir konu, etkisiz hale getirmek diyoruz. Bu daha insani bir terim olarak bütün silahlı kuvvetlerde kullanılan bir terim."

Yorumlar (0)
-5°
açık